Uczczono 75. rocznicę godziny "W"
01.08.2019 Karol Maliński 928

Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza”, która dała początek trwającemu 63 dni powstaniu. Wzorem lat ubiegłych 1 sierpnia o godzinie 17.00, na upamiętnienie wybuchu walk, w całej Polsce rozbrzmiał trwający 1 minutę dźwięk syren alarmowych.

Na nakielskim Rynku, przy Pomniku Wdzięczności Wojsku Polskiemu, zebrały się delegacje samorządów, służb mundurowych, organizacji i harcerzy, by oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. Złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze, a harcerze wystawili przy pomniku wartę honorową. W krótkim przemówieniu wydarzenia z 1944 roku przedstawił Mariusz Gratkowski - adiunkt Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Głos zabrał także burmistrz Sławomir Napierała, a na zakończenie zaśpiewano patriotyczne pieśni.