22.02.2017 asystent 2130

U źródeł wiary.

Sztuka ludowa inspirowana Starym Testamentem ze zbiorów  Muzeum w Wągrowcu.

Dnia 21 lutego 2017 roku w Muzeum Ziemi Krajeńskiej odbył się wernisaż wystawy "U źródeł wiary. Sztuka ludowa inspirowana Starym Testamentem ze zbiorów Muzeum w Wągrowcu". Wśród gości nie zabrakło przedstawicielki Muzeum Regionalnego w Wągrowcu Pani Wiesławy Gruchały odpowiedzialnej za dział etnograficzny.

Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu.

Muzeum regionalne w Wągrowcu od wielu lat gromadzi  kolekcję sztuki ludowej i amatorskiej o tematyce biblijnej.  Jest to już około 280 obiektów  - rzeźby w drewnie, malarstwo na szkle, malarstwo sztalugowe i grafiki.  Spora część kolekcji została zakupiona  w związku z Ogólnopolskim Konkursem im. ks. Jakuba Wujka, organizowanym w latach 1991 –1999 przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Muzeum Okręgowe w Pile  oraz Parafię p.w. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu.
 Na wystawie w Muzeum Ziemi Krajeńskiej zaprezentowane zostało około 60 prac takich twórców  jak m.in.: Józef Wiejacki,  Waldemar Styperek, Bronisława Suchy, Wojciech Lesiński, Włodzimierz Chrzanowski, Józef Chełmowski, Józef Walczak, Bolesław Gwiżdż, Robert Chlewicki, Henryk Graczyk, Małgorzata Skibińska czy znany w regionie Piotr Woliński.
W religijności ludowej dominującą rolę odgrywa Chrystus, Maryja i święci.  Przekornie postanowiliśmy zatem pokazać, że wyobraźnia twórców ludowych nie zna granic i znakomicie radzi sobie z wyzwaniami jakie stawia przed nimi świat Starego Testamentu.
Od Adama i Ewy, przez Arkę Noego, historie Jakuba i Józefa  aż po Mojżesza, Jonasza i Eliasza. Całość uzupełniają przedstawienia Aniołów i Diabłów – odwiecznej walki dobra ze złem. Jest też także kilka wizerunków związanych z Apokalipsą – jako księgą zamykającą całą Biblię.  Warto wyruszyć z nami w fascynującą podróż by odkryć na nowo to co powinno być nam tak bliskie, a nie zawsze okazuje się znane – źródła naszej wiary.