20 lat reaktywacji Nakielskiego Bractwa Kurkowego
11.06.2017 muzeum_2012 260

W piątek 9 czerwca 2017 r. w Muzeum Ziemi Krajeńskiej otwarto kolejną wystawę. Tym razem dotyczy dziejów Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego, a okazją do jej zorganizowania była 20 rocznica reaktywacji organizacji. Wernisaż połączony był z promocją nowej książki Dzieje Nakielskiego Bractwa Kurkowego

Na wernisaż przybyli bracia, ich rodziny oraz sympatycy Nakielskiego Bractwa Kurkowego i zaproszone osoby. Dyrektor muzeum podkreślił kilkuwiekowe tradycje bractwa oraz wkład braci w działalność społeczną, szczególnie po reaktywacji w 1997 r.

Sekretarz zarządu Roman Jabłoński przedstawił zarys dziejów  wskazując na okresy rozwoju i upadku (II wojna światowa oraz czasy PRL-u), ideę odbudowy w 1997 roku i działalność obecną, w tym budowę nowej strzelnicy w Paterku, organizację imprez i wydarzeń kulturalnych.

Na wystawie można zapoznać się z dziejami bractwa, obyczajami i jego działalnością. Zgromadzono ponad 40 tarcz strzeleckich, insygnia (m.in. łańcuchy królewskie), trofea, puchary, dyplomy, zdjęcia (od okresu przedwojennego), kroniki , a także mundur i repliki broni.

Wystawa czynna będzie do drugiej połowy sierpnia.