Szlakiem powstańców wielkopolskich
25.06.2017 muzeum_2012 319

W niedzielę, 25 czerwca, Muzeum Ziemi Krajeńskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Rota Nakielska zorganizowało spacer ulicami Nakła pod hasłem „Na szlaku powstania wielkopolskiego”.

Kilkanaście osób zapoznało się z dziejami zwycięskiego zrywu Wielkopolan z 1918 i 1919 r., a szczególnie poczynaniami nakielan w styczniu 1919 r., w tym z najważniejszymi momentami i postaciami, które zdecydowały o przywróceniu Nakła do Polski, oraz dlaczego Nakło powróciło do Macierzy dopiero w styczniu 1920 r. Podczas spaceru ulicami Nakła uczestnicy poznali m.in. w jaki sposób 46  nakielan zmusiło ponad 400 żołnierzy niemieckich do oddania miasta 1 stycznia 1919 r. Dowiedzieli się także dlaczego i  w jakich okolicznościach w czerwcu 1919 r. zginał bestialsko zamordowany przez Niemców Antoni Nadskakuła.