Za nami kolejne letnie warsztaty plastyczne
27.08.2017 asystent 373
27.08.2017

Letnie warsztaty plastyczne - Baśń o Indiach

Za nami kolejne letnie warsztaty dla dzieci i młodzieży. W te ferie udaliśmy się na wycieczkę do Indii. Poznaliśmy tradycje, zwyczaje, wierzenia i sztukę tego odległego kraju. Dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta zamieszkują Indie i które z nich są święte dla Hindusów. Poznaliśmy różne grupy etniczne ludzi mieszkających w Indiach oraz obejrzeliśmy krótkie filmy z tradycyjnym tańcem oraz sztukami walk. Każdego dnia towarzyszyła nam muzyka zarówno ta tradycyjna jak i w wydaniu bardziej popularnym.

Podczas pierwszego dnia zajęć wykonywaliśmy figurki zwierzątek, które będą służyć za świeczniki oraz stojaki do kadzidełek. Tygrysy, słonie, pawie, szczury, kobry, a nawet skorpiony ulepiliśmy z gliny. Następnie rozpoczęliśmy pracę nad pachnącym pudełkiem. Okleiliśmy tekturowe pudełka kolorowymi papierami, błyskotkami oraz filcem, tak by cieszyły oczy.

Drugiego dnia wykonaliśmy mandale z barwionej soli. Wpierw w grupach usypaliśmy duże, a następnie każdy pracował indywidualnie nad własną, ale już mniejszą mandalą. Następnie malowaliśmy czarną farbą na papierze mehendi, czyli tradycyjny tatuaż henną.

Trzeci dzień zajęć zaczęliśmy od skomponowania własnych pachnideł. Każdy miał za zadanie wybrać trzy zapachy, czyli trzy nuty: nutę bazy, głowy i serca. Z ich połączenia powstały nasze własne perfumy. Następnie nasączyliśmy perfumami wcześniej wykonane pudełka. Na koniec zajęć wykonaliśmy biżuterię z barwnych koralików. Powstały naszyjniki, bransoletki, kolczyki, a nawet breloczki.

Czwarty dzień rozpoczęliśmy od wysłuchania bajek z wyspy Lanki. Następnie namalowaliśmy ilustracje do usłyszanych historii. Na koniec dnia rozpoczęliśmy zwijać kwiaty z krepy w kolorze pomarańczowym, tak bardzo lubianym przez Hindusów.

Piątego dnia kończyliśmy kwiaty, a kiedy były już gotowe związaliśmy je w piękne girlandy-naszyjniki. Na końcu zajęć wykonaliśmy laki motanki, ale w strojach charakterystycznych dla Hindusów. Wśród nich były piękne księżniczki, wojownicy, a nawet magicy.

Wszystkim uczestnikom warsztatów serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne zajęcia w ferie zimowe (zapisy w styczniu 2018r.). Tym razem planujemy przybliżyć kulturę Rosji.

Figurki gliniane będą gotowe do obioru za jakiś czas, dlatego zachęcamy do śledzenia ogłoszeń na naszych stronach internetowych.