Bursztyn - Skarb Bałtyku
10.09.2017 asystent 79

Dnia 8 września w naszym Muzeum odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy Bursztyn – Skarb Bałtyku. Wernisaż rozpoczął się krótkim wstępem ze strony dyrektora Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasza Pasieki, a następnie wraz z kustoszem Anną Sergott rozpoczęło się zwiedzanie. Po zaprezentowaniu ekspozycji odbyły się zawody w szukaniu bursztynu. Zadaniem czterech ochotników było odnalezienie w wyznaczonym czasie jak największej ilości bursztynów ukrytych w kidzinie. Wygrała osoba, która odnalazła bursztynowy krzyżyk. Nasi poszukiwacze bursztynu otrzymali od muzeum upominki.

Na koniec wydarzenia zaprosiliśmy gości na poczęstunek. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i zachęcamy do kolejnych odwiedzin w naszym Muzeum.

Dla Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią “Bursztyn - Skarb Bałtyku” jest najważniejszą wystawą 2017 roku. Na ekspozycji prezentujemy przedmioty wykonane z bursztynu albo zawierające ten surowiec. Wśród eksponatów można zobaczyć biżuterie, sztućce, figurki, naczynia oraz nieobrobione bryły bursztynu. Są wśród nich np korale ludowe między innymi tzw. Hawajki oraz bardzo liczne wyroby bursztynnicze i jubilerskie z polskich warsztatów działających od II połowy XX wieku do dnia dzisiejszego. Eksponaty pochodzą z trzech muzeów: Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzuem Narodowego w Gdańsku oraz z Muzeum Zamkowego w Malborku.
Uzupełnieniem wystawy są zdjęcia przedstawiające cenniejsze wyroby z bursztynu pochodzące z różnych wieków np. amulety słowiańskie, średniowieczne figurki dewocyjne i nowożytne meble. Prezentujemy również zdjęcia autorstwa Eryka Popkiewicza, bursztyniarza i fotografa. Wszystkie wspomniane fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Dodatkowymi atrakcjami na naszej wystawie są salka z lasem bursztynodajnym oraz kącik edukacyjny dla dzieci, w którym mali milusińscy będą mogli się dowiedzieć wiele niezwykle ciekawych rzeczy o bursztynie.

Wstęp na wystawę jest płatny (również w niedzielę). Bilet normalny kosztuje 5 zł dla osób dorosłych, a ulgowy dla dzieci, młodzieży, studentów i emerytów 4 zł.

Wystawa będzie prezentowana do końca listopada. Serdecznie zapraszamy.