Wykład "Pochodzenie i wzór hartu krajeńskiego"
28.12.2017 asystent 874

Dnia 28 grudnia 2017 r. w Muzeum odbył się wykład dr Doroty Angutek "Pochodzenie i wzór hartu krajeńskiego".

Doktor Angutek prowadzi badania nad strojem i haftem krajeńskim od 2004 roku, które obejmują teren Krajny Złotowskiej oraz archiwa muzeów Pomorza Wschodniego i Środkowego. Badaczka, opierając się na źródłach materialnych znajdujących się w muzeum złotowskim i toruńskim dowodzi, że haft krajeński ukształtował się we wsi Stara Święta i występował co najmniej w latach od. ok. 1910 do lat 30. XX wieku. Jego ludowy kanon oparty jest na wzorach haftu kaszubskiego szkoły wdzydzkiej o czym świadczą wspólne motywy zdobnicze dla obu rodzajów rękodzieła. Krajeński haft posiada jednak swoją odrębność i nie można go zaliczyć do szkół haftu kaszubskiego ze względu na dobór motywów, ich kolorystykę i stylizację, co będzie szczegółowo omówione podczas prezentacji. W następnych latach badaczka zamierza przeprowadzić gruntowne badania terenowe na Krajnie Złotowskiej we wsi Święta i Stara Wiśniewa w celu ustalenia nazwisk twórczyń tego haftu, procesu jego powstawania oraz społeczno-kulturowego kontekstu jego genezy.