Walne spotkanie TPN oraz wykład dr. Artura Trapszyca
15.03.2018 asystent 694
Dnia 14 marca w godzinach popołudniowych w naszym muzeum odbyło się walne spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Nakła. Po nim dr. Artur Trapszyc wygłosił wykład pt. "Problematyka ochrony nazw miejscowych (historycznych i zwyczajowych)". Prelekcji wysłuchali członkowie TPN oraz inni goście. Wykład stał się okazją do omówienia kwestii nakielskich nazw miejscowych. Podczas dyskusji poruszono między innymi problem ulicy Powstańców Wielkopolskich, która przez mieszkańców i tak jest znana jako ul. Lipowa. Rozmawiano również o odchodzących już w zapomnienie nazwach takich jak Majdyny, Katarynka, a także o starych nazwach ulic. Dziś już mało kto pamięta, że ulica Hallera wcześniej funkcjonowała jako ul. Poznańska oraz Żydowska. Ulica Długa nosiła nazwę Pietruszkowa, a ul. Bydgoska wielokrotnie zmieniała nazwę. Nawet znany przez wszystkich plac Zamkowy nosił inne nazwy, bowiem funkcjonował jako plac Garncarski i plac Mieczysława. Wraz ze zgromadzonymi gośćmi rozmyślaliśmy w jaki sposób uchronić te wszystkie nazwy od zapomnienia. Mamy nadzieję, że okazją do tego będzie tworzone przez nas Cyfrowe Archiwum Muzeum Ziemi Krajeńskiej, w ramach którego będziemy nagrywać i spisywać wywiady przeprowadzane z mieszkańcami Nakła. Mamy również nadzieję, że to wspólne spotkanie zainspirowało naszych gości do dalszych działań, mających na celu zachowanie naszego wspólnego dziedzictwa jakimi między innymi są nakielskie nazwy miejscowe.