Bohaterowie Niepodległej. Witold Pilecki
14.05.2018 muzeum_2012 100

W niedzielę 13 maja 2018 r. w Muzeum Ziemi Krajeńskiej można było wysłuchać wykładu Mariusza Gratkowskiego na temat Witolda Pileckiego, „jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu czasu II wojny światowej”.

Wykład odbył się w 117. rocznicę urodzin tego niezwykle odważnego człowieka, patrioty, działacza społecznego okresu międzywojennego.

Walczył w latach 1918-1920 z bolszewikami m.in. o Wilno. Współtworzył Tajną Armię Polską (jedną z pierwszych organizacji konspiracyjnych założonych w 1939 r.),  zgłosił się do KL Auschwitz aby stworzyć ruch oporu wśród więźniów i udokumentować niemieckie zbrodnie. Za drutami spędził 947 dni. Po ucieczce w kwietniu 1943 r. walczył w szeregach Armii Krajowej,  współtworzył ściśle zakonspirowaną organizację „NIE” (przewidzianą do walki z komunistami), uczestniczył w Powstaniu Warszawskim,  a po kapitulacji Warszawy został jeńcem wojennym. Wyzwolony przez armię amerykańską trafił do Włoch, do II Korpusu Polskiego gen. Andersa. W grudniu 1945 r. wrócił do Polski. Na zlecenie władz na uchodźstwie stworzył sieć wywiadowczą i składał meldunki o sytuacji w kraju (tzw. biały wywiad).

Jako wróg komunizmu 8 maja 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i poddany kilkumiesięcznemu śledztwu z użyciem tortur.  Po pokazowym procesie, w marcu 1948 r., został skazany  na karę śmierci. Spośród trzech wyroków śmierci orzeczonych w procesie wykonano tylko jeden – na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Procesem interesowały się najwyższe organa władzy komunistycznej. Prawdopodobnie Pilecki miał dowody na zdradę premiera Cyrankiewicza, który jako więzień Auschwitz miał współpracować z Gestapo. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

Witold Pilecki i jego rodzina mieli powiązania z Nakłem nad Notecią. Ród Pileckich wywodzi się od kasztelana nakielskiego Wincentego Granowskiego (XIV w.).