Znicze na grobach powstańców wielkopolskich
15.01.2019 muzeum_2012 1338

W poniedziałek, 14 stycznia, oddaliśmy hołd powstańcom wielkopolskim z Nakła i Krajny.

14 stycznia 1919 roku to szczególna data. Tego dnia definitywnie zakończyły się działania zbrojne na północ od Noteci.

Udaliśmy się na nakielski cmentarz, aby zapalić symboliczne znicze na grobach powstańców. Miejsca pochówku swoich przodków zgłosiły rodziny, potomkowie lub sąsiedzi. W kolejnych dniach odwiedzimy pozostałe cmentarze. Łącznie do 14 stycznia zgłoszono 24 powstańców, którzy spoczywają na cmentarzach w: Nakle, Trzeciewnicy, Ślesinie, Paterku, Występie i Sucharach.

W tym roku Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle planuje oznaczenie miejsc pochówku powstańców za pomocą specjalnego symbolu – krzyża powstańczego. Groby powstańców nadal można zgłaszać, w siedzibie Muzeum osobiście lub telefonicznie a także drogą mailową.