Baśnie tysiąca i jednej nocy - ferie w muzeum
27.01.2019 asystent 1213

W ferie zimowe 2019 r. odbyła się w muzeum kolejna edycja warsztatów dla dzieci z cyklu "Ferie w Muzeum". W tym roku tematem zajęć była kultura i sztuka Persji. Zajęcia rozpoczęły się 21,a zakończyły 25 stycznia.
Pierwszego dnia uczestnicy tradycyjnie wysłuchali wykładu, podczas którego przybliżyliśmy im kulturę, historię oraz przyrodę Persji. Następnie dzieci wykonały z gliny zwierzęta żyjące na terytorium Persji, albo stamtąd pochodzące. Miedzy inny powstały figurki przedstawiające: koty perskie, bażanty, kuropatwy, wielbłądy, kobry. Następnie wykonały lampki oliwne oraz lampy Aladyna. We wtorek uczestnicy uczyli się rysować arabeski, wykonali szamsziry czy perskie szable oraz zaprojektowały swój własny dywan. W środę dzieci poznały tajniki barwienia papieru tzw marmurkowanie, albo ebru oraz dokończyły malować dywany.
W czwartek uczestnicy wykonali z papieru witrażowe lampiony oraz pachnące woreczki. Szczególną atrakcją było skomponowanie własnego pachnidła. Na koniec dnia dzieci wysłuchały bajki oraz wykonały do niej ilustrację. W piątek uczestnicy zaprojektowali własną biżuterię oraz wykleili mozaiki przedstawiające rodzime dla Persji gatunki kwiatów między innymi tulipany, irysy oraz cesarskie korony.