Wycinanki żydowskie Marty Gołąb
18 maja 2013 r. w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w naszym muzeum miał miejsce wernisaż wyjątkowej wystawy Wycinanki żydowskie Marty Gołąb. Na ekspozycji zaprezentowaliśmy kilkadziesiąt wycinanek różnej wielkości nawiązujących do tradycyjnych wycinanek żydowskich.
Żydowskie wycinanki odróżniają się od prac innych narodów przede wszystkim tym, że są ściśle związane z religią i wykonywali je wyłącznie mężczyźni. Początkowo powstawały z pergaminu, później zastępowanego białym papierem. Po wycięciu papier malowano farbami, albo podklejano na kolorowy arkusz papieru. Według źródeł archiwalnych pierwsze wycinaki powstawały już w XIII wieku. Tradycja zanikła na początku XX wieku. Dopiero po II wojnie światowej przywrócono tradycję równolegle w dwóch krajach: w Izraelu i w USA. Trzecim ważnym ośrodkiem jest Kraków, gdzie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej prowadzi się warsztaty wycinanki żydowskiej. Do najbardziej znanych artystek zajmujących się ta tematyką są: Anna Małecka-Beiersdorf, która wskrzesiła tę sztukę w Polsce, Marta Gołąb oraz Monika Krajewska.
Marta Gołąb to polska artystka zajmująca się grafiką warsztatową, konserwacją malarstwa sztalugowego oraz wycinanką żydowską. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1994 roku związała się z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, który zainspirował ją do wykonywania wycinanki żydowskiej, które wykonuje różną techniką. Jej wycinanki wykorzystano m.in. do zilustrowania plakatów 8 i 9 Festiwalu Kultury Żydowskiej. Prace artystki prezentowano między innymi w:
- Muzeum Żydowskim w Wiedniu ? 1998
- Muzeum Etnograficznym w Lublanie ? 1998
- Synagodze w Grobzig ? 1999
- podczas II Spotkania z Kulturą Żydowską we Wrocławiu ? 2000
- podczas Skirball Cultural Center w Los Angeles ? 2001
- Muzeum Mazowieckim w Płocku ? 2002
- Synagodze Emanu-El w San Francisco ? 2002
- Galerii Sztuki Miriam w Tychach ? 2002
- Muzeum Galicja w Krakowie ? 2007, 2008