Wystawa plakatu filmowego
09.07.2013 muzeum_2012 4538

Plakaty pochodzą ze zbiorów Jerzego Brukwickiego, wieloletniego szefa Galerii Krytyków Pokaz w Warszawie.

Wystawa prezentowana będzie od 19 lipca 2013 r.

POLSKI PLAKAT FILMOWY Z LAT 60. I 70.

Oszałamiający rozwój po 1945 roku kinematografii przyczynił się do niebywałego rozkwitu sztuki plakatu w wielu krajach światach. Jednym z nich była Polska. Wprowadzenie filmu do programu kin wymagało ciekawej, skutecznej reklamy. Plakat był wówczas głównym sposobem promocji filmów, miał umiejętnie zachęcać do ich obejrzenia, zinterpretowania. Jego podstawowym zadaniem stała się zapowiedź treści, klimatu i magii reklamowanego dzieła filmowego. Obok funkcji przekazywania informacji i atrakcyjnego  komunikatu wizualnego, często zbudowanego na anegdocie lub zabawnym epizodzie, spełniał również istotną rolę komentatora i recenzenta. Najciekawszym czasem w dziejach polskiego plakatu filmowego były lata 1955-1970. Dzisiaj ten okres jego świetności określony został terminem „polska szkoła plakatu”. Narodziły się nowe rozwiązania graficzne, nowe koncepcje. O ówczesnych polskich plakatach świat sztuki mówił, że reprezentują „niezależność i bystrość rozumu”, a znakomity artysta i krytyk sztuki Yusaku Kameruka twierdził, że „promieniują potężną energią, fascynują poetyckim klimatem i nastrojem”. Plakaty z tamtych lat wyróżniały się intelektualnym wymiarem, intymnością przekazu, ekspresją, wieloznaczną metaforą i symboliką, oryginalnymi pomysłami graficznymi, malarskim gestem, wyszukanym liternictwem. Zaskakiwały różnorodnością skojarzeń, refleksji i interpretacji filmowych obrazów, urzekały żartem. Udanie zawładnęły naszą wrażliwością i wyobraźnią, naszymi doznaniami i wrażeniami. Do rozpowszechnianych wówczas filmów powstało wiele znakomitych, fascynujących plakatów. Do grona ich twórców należą m.in. Hanna Bodnar, Roman Cieślewicz, Jerzy Czerniawski, Jerzy Flisak, Wiktor Górka, Maciej Hibner, Leszek Hołdanowicz, Maria Mucha Ignatowicz, Witold Janowski, Andrzej Klimowski, Andrzej Krajewski, Jan Lenica, Eryk Lipiński, Jan Młodożeniec, Józef Mroszczak, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski, Maciej Urbaniec, Mieczysław Wasilewski, Wojciech Zamecznik, Stanisław Zamecznik, Bronisław Zelek, Maciej Żbikowski.

Autorzy plakatów:

HANNA BODNAR Dziewczyna z pistoletem
JAKUB EROL Piękność dnia
BOHDAN BUTENKO Martwy sezon
JERZY FLISAK Rozmowa
MACIEJ HIBNER Boom
WIKTOR GÓRKA Damski gang
WIKTOR GÓRKA Miłosne przygody Mol…
MARIA MUCHA IHNATOWICZ Noc Iguany
MARIA MUCHA IHNATOWICZ Niedziela w Nowym Jorku
MARIA MUCHA IHNATOWICZ Kobieta owad
ANDRZEJ KRAJEWSKI Angelika