Ignacy Geppert
12 VI 1921 r. w Wiadomościach kościelnych publikowanych na łamach „Dziennika Bydgoskiego” ukazała się lakoniczna wzmianka na temat przejęcia beneficjum nakielskiego przez ks. Ignacego Gepperta. Nikt jeszcze wtedy nie mógł przypuszczać, jak ważną postacią dla lokalnej społeczności okaże się nowo powołany proboszcz. Zawdzięczamy mu przebudowę świątyni p.w. św. Wawrzyńca i pierwsze obszerne opracowanie na temat historii naszego miasta. Lecz to nie wszystko.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej nietuzinkowej postaci. Ignacy Geppert pochodził ze wsi Padniewo koło Mogilna. Urodził się 20 stycznia 1884 r. Okazał się zdolnym uczniem, postanowiono zatem, iż musi kontynuować naukę najpierw w gimnazjum w Trzemesznie a następnie w Gnieźnie, gdzie zdał maturę w 1906 r. Studiował teologię w Gnieźnie i Poznaniu a także historię we Wrocławiu. Badanie przeszłości okazało się jego wielką pasją, w której realizował się nie tylko zgłębiając dzieje Nakła. Był również współredaktorem „Przeglądu Bydgoskiego” – czasopisma regionalno-naukowo-literackiego na łamach którego publikował swoje artykuły. Zawsze wysoko cenił wiedzę, między innymi dlatego działał w Komitecie Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego oraz w Towarzystwie Przyjaciół Gimnazjum w Nakle. Prowadził ożywioną działalność duszpasterską inicjując powstanie Arcybractwa Matek Chrześcijańskich oraz wspierając katolickie organizacje.
Jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach nie tylko parafii św. Wawrzyńca, ale i regionu, jakie ks. Ignacy współorganizował, był XVIII Zjazd Katolicki Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Poznańskiej, który miał miejsce w dniach 28 i 29 VI 1938 r. Do Nakła zjechało 20 tys. uczestników a zjazd uznano za duży sukces.
Tę owocną pracę przerwał wybuch II wojny światowej. Ignacy Geppert został aresztowany 15 IX 1939 r. i wywieziony do obozu Albatros w Pile. Stamtąd trafił do Dachau, następnie do Buchendawldu i ponownie do Dachau, gdzie zginął zamęczony w dniu 21 VII 1942 r.
Źródła:
Dziennik Bydgoski, 1921. 06. 12., R.14, nr 132
Krzysztof Lamprecht, Życie i działalność ks. Ignacego Gepperta w Nakle, Nakło 2002 r.
Tomasz Pasieka, Tomasz Rogacki, Mariusz Gratkowski, biogramy zawarte w reprincie dzieła ks. Ignacego Gepperta, Teodora Bobowskiego i Franciszka Marciniaka z 1926r: Nakło nad Notecią studia i rozprawy, Nakło nad Notecią 2018 r.
Anna Sergott
licencja CC-BY-NC