82 lata temu miała miejsce Zbrodnia Pomorska, która dotknęła również Gminę Nakło nad Notecią, a dokładniej Paterek. Chcąc oddać hołd ofiarom tamtych bolesnych chwil zorganizowany został cykl wydarzeń pn. "Pamięci Ofiar Zbrodni w Paterku". Główne uroczystości przypadły na dzień 15 października 2021 roku.
Msza święta celebrowana przez proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku była pierwszym punktem obchodów. W świątyni zebrali się przedstawiciele władz, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Paterku, delegacje oraz mieszkańcy, którzy wspólnie modlili się za dusze pomordowanych. W homilii ks. Mariusz Zbieranek przywołał tragiczne fakty dotyczące mordu w Paterku. Po zakończonej liturgii uczestnicy udali się w kierunku tzw. "białej szkoły" - było to miejsce, w którym przetrzymywano i katowano ofiary. Tam o dramacie jaki zgotowali Niemcy przypomniał dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasz Pasieka. Następnie złożono kwiaty i zapalone znicze pod tablicą pamiątkową. Marsz Milczenia był ostatnim etapem obchodów. Podobnie jak polegli 82 lata temu, tak i teraz pod osłoną nocy, w zupełnej ciszy, udano się na żwirowisko, gdzie w 14 zbiorowych mogiłach swój żywot zakończyło ponad 200 mieszkańców, w tym 35 zakonników z Górki Klasztornej. Na frontowym banerze niesionym przez strażaków widniała dewiza Wojska Polskiego "Bóg, Honor, Ojczyzna". Po dotarciu na miejsce, przedstawiciele rodzin zamordowanych w 1939 roku zasadzili 14 Drzewek Pamięci - sadzili je:
- Paweł Barczykowski
- Lidia Cieślewicz
- Benedykt Gonia
- Halina Grabarska
- Katarzyna Hass
- Ewa Kaczmarek
- Barbara Komorowska
- Maria Lepper
- Krystyna Łasińska
- Zdzisław Maison
- Mieczysława Palicka, Wanda Piechnik
- Jacek Pedziński
- Zygfryd Szlauderbach
- Krystyna Warmińska
Zgromadzone na żwirowisku delegacje oddały hołd pomordowanym składając kwiaty i znicze. Po odmówionej modlitwie i salwie honorowej, uroczystość zakończył śpiew, w tym pieśń hymniczna "Rota".
Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku – ks. Mariusz Zbieranek, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paterku – Alina Sławkowska oraz nauczyciele placówki: Anna Lamentowicz i Anna Karolczak, Radni Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią – Mieczysława Palicka i Zdzisław Sell, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, Nakielski Ośrodek Kultury oraz LZS Skra Paterek. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała.
fot. Szymon Niemczewski