231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią, mogła się odbyć w tradycyjnej formie.
Obchody rozpoczął przemarsz do kościoła farnego pw. Św. Wawrzyńca, gdzie mszę św. w intencji ojczyzny odprawił i homilię wygłosił ks. prob. dr Michał Adamczyk. Po liturgii delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod Pomnikiem Katyńskim. Wartę honorową wystawili żołnierze 1. batalionu logistycznego Ziemi Nakielskiej oraz harcerze Hufca ZHP Nakło nad Notecią. Z inicjatywy stowarzyszenia Nakielska Rota posadzono kolejny Dąb Katyński. Tym razem upamiętniający zamordowanego por. Kazimierza Włodarskiego, zamordowanego przez NKWD w Twerze w 1940 roku. Uroczystości przeniosły się na nakielski Rynek. Przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Nakło pod batutą nakielskiego kapelmistrza Krzysztofa Marlewskiego, świętujący maszerowali nakielskimi ulicami. Po dotarciu na miejsce, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt została wciągnięta flaga Polski. Następnie uczestników obchodów powitał starosta Tadeusz Sobol. Głos zabrała również pełnomocnik sekretarza generalnego PiS na woj. kuj.-pom. Anna Maćkowska, reprezentująca ministra Łukasza Schreibera, która odczytała list wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Wśród składających kwiaty byli m.in. burmistrz Sławomir Napierała, zastępca burmistrza Piotr Kalamon, sekretarz Miasta i Gminy Krzysztof Kopiszka, radni Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią z Przewodniczącym Pawłem Wiśniewskim na czele, dyrektor biura Posła na Sejm RP Bartosza Kownackiego Julia Rozworowska, Komendant Komendy Powiatowej Policji mł insp. Rafał Makarewicz, Komendant Powiatowy PSP w Nakle nad Notecią st. bryg. Sławomir Murawski, reprezentujący Dyrektora ZK Potulice kpt. Michał Brzóska, Dowódca 1. blog Ziemi Nakielskiej ppłk Marcin Urbański, płk Mariusz Bruski reprezentujący Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Nadbrygadier Tadeusz Milewski - emerytowany kmdt woj. PSP w Lublinie. Po oddaniu salwy honorowej przyszedł czas na wiązankę utworów patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej OSP. Następnie 1. blog Ziemi Nakielskiej wyprowadził sztandary z płyty Rynku, a chór Soli Deo, pod dyrygenturą Moniki Łabisz, zaprezentował kilka utworów, również o charakterze patriotycznym. Na przybyłych czekał poczęstunek oraz wystawa plenerowa "Polskie Symbole Narodowe" Instytutu Pamięci Narodowej, udostępniona Muzeum Ziemi Nakielskiej. Wieczorem Pomnik Wdzięczności Wojsku Polskiemu rozświetlił się w barwach narodowych.
---
KAZIMIERZ WŁODARSKI syn Józefa i Leokadii z Balcerowskich, ur. 19 II 1897 r. w Skrzynnie. Był jednym z pięciu synów Józefa i Leokadii. Z żoną Kazimierą miał sześcioro dzieci. Był osadnikiem wojskowy na ziemiach wschodnich po wojnie z bolszewikami w 1920 roku. W 1921 rząd polski przydzielił mu ziemię, gdzie zamieszkał w Puzieniewiczach, w powiecie stołpeckim, w województwie nowogródzkim. Teren ten obecnie należy do Białorusi. Do czasu wybuchu II wojny światowej prowadził tam gospodarstwo ze swoją rodziną. Ćwiczenia wojskowe odbywał w jednostce łączności w twierdzy brzeskiej. We wrześniu 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej jako żołnierz Wojska Polskiego. Już 18 września 1939 roku dostał się do niewoli do obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Żona Kazimiera wraz z dziećmi została wywieziona 10 lutego 1940 roku na Sybir do obozowej osady o nazwie Wożega. To był początek tułaczki rodzinnej, która nie miała końca poprzez nieludzką ziemię Syberii, sierocińce na terenie Rosji Sowieckiej, rozłąki wojenne związane z losami Armii Andersa w ZSRR, Iranie i Afryce północnej. Po wojnie dzieci tułały się oddzielnie po domach dziecka oraz na przymusowej emigracji w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu wojny ocalała rodzina, pomimo wiedzy o swoim istnieniu nigdy nie spotkała się wspólnie. Obecnie żyje 2 synów Kazimierza Włodarskiego: Edward – lat 95 miesza w Wielkiej Brytanii oraz Józef – lat 87 mieszka w Sadkach i jest wśród nas obecny wraz ze swoimi dwiema córkami: Bożeną i Grażyną. Historię i poznane losy tej rodziny zawdzięczamy pielęgnowanym wartościom patriotycznym w rodzinie. Uporczywa i niestrudzona walka o tożsamość narodową, historyczną i rodzinną zawdzięczamy całej rodzinie a szczególnie obecnemu z nami p. Józefowi – synowi zamordowanego. Kazimierz Włodarski został zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD 05.05.1940 roku w Kalininie – Twerze w Rosji z rozkazu ówczesnych władz sowieckich. Po ekshumacji został pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym.
Kazimierz Włodarski został odznaczony:
- Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 przez Szefa Biura Ministra Spraw Wojskowych w Londynie 15.08.1985 roku (nadanie pośmiertne KATYŃ)
- Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939” przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsę 20.05.1993 roku
- 5.07.2012 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski mianował pośmiertnie chorążego Kazimierza Włodarskiego, na stopień podporucznika Wojska Polskiego
- Obecny prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie podporucznika Kazimierza Włodarskiego, na stopień porucznika Wojska Polskiego
Historia i tułaczy los rodziny Włodarskich mogłaby posłużyć, jako gotowy materiał do napisania książki czy nakręcenia filmu. Rodzina zamordowanego Kazimierza Włodarskiego od dzisiaj będzie miała swoje miejsce na ziemi polskiej, gdzie będzie mogła zatrzymać się, wspomnieć, zapalić znicz, położyć kwiaty, pomodlić się za swojego przodka, patriotę i obrońcę ojczyzny, którego Stowarzyszenie ROTA NAKIELSKA wraz z zaproszonymi gośćmi dla przyszłych pokoleń pragnie upamiętnić okolicznościową tablicą i Dębem Pamięci.
fot. Szymon Niemczewski