Plener malarski 22.06.2022
W środę 22 czerwca odbył się plener malarski dla uczniów szkoły podstawowej nr 4 w Nakle nad Notecią. Było to pierwsze od lat wydarzenie tego typu i mamy nadzieję że nie ostatnie. Następny plener planujemy w nowym roku szkolnym i to już w pierwszej połowie września.
Pomysłodawcą projektu jest Marzena Kozłowska, nauczycielka plastyki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Nakle nad Notecią. Swoją wiedzą na temat malarstwa służył również pracownik muzeum Krzysztof Kamil Przygoda.
Musimy jednocześnie zaznaczyć, że wśród uczniów znalazły się dzieci uzdolnione plastycznie, które od lat pod okiem pani Marzeny rozwijają swój talent plastyczny. Ciekawostką jest również to, że prace dwóch dziewczynek już kilkukrotnie prezentowaliśmy w muzeum.
Plener odbył się na Łazienkach Nakielskich, lokalizacji powszechnie znanej wielu pokoleniom Nakielan. Skąd wybór tego miejsca? Choć dziś dawne kąpielisko jest nieco zaniedbane, zwłaszcza w porównaniu do lat świetności, nadal ma wiele uroku i doskonale nadaje się jako sceneria do malowania. Pod względem wizualnym Łazienki i ich okolice są bardzo atrakcyjne. Zatem co przyciągnęło naszą uwagę? Otóż jest kilka szczegółów. Po pierwsze same już brzegi Noteci porasta bardzo malownicza dzika roślinność, po drugie wody rzeki niczym lustro wspaniale odbijają wszystko co znajduje się wokół. Zresztą idąc wzdłuż brzegów Noteci w kierunku wschodnim możemy dość do śluzy i miejsca w którym Kanał Bydgoski łączy się z rzeką. Znajdujące się wokół łąki i pola zachwycają bogatą paletą barw, wśród których dominują odcienie zieleni, brązów i beżów. Dodatkowym plusem jest sąsiadująca z Łazienkami od zachodu Przystań Powiat Nakielski, a to dlatego, że cumujące tam jednostki pływające również nadają się do stworzenia ciekawych prac malarskich. Natomiast jeśli obrócić się w kierunku północnym, odkryjemy bardzo malowniczą panoramę wschodniej części Nakła z charakterystycznymi budynkami takimi jak kościół p. w . św. Stanisława B. i M., Szkoła Podstawowa nr 2, czy też Cukrownia Nakielska.
Całość wizualną podkreśla również atmosfera miejsca. Chociaż Łazienki znajdują się stosunkowo blisko Rynku, to przebywając tu możemy odpocząć od zgiełku miasta. Wystarczy usiąść na chwilę i wsłuchać się w dźwięki otacząjącej przyrody. Nas przywitało kukanie kukułki, śpiew ptaków, rechot żab.
Prace które powstały podczas pleneru planujemy zaprezentować w muzeum na wystawie. Możecie się jej spodziewać na przełomie maja i czerwca.