W 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu, przy pomniku ofiar obozu oraz kamieniu pamiątkowym w Potulicach, zapłonęły znicze i złożono wiązanki kwiatów.
Każdego roku w kwietniu, Miesiącu Pamięci Narodowej, odbywają się w Potulicach uroczystości upamiętniające rocznicę wyzwolenia obozu „Potulice – Lebrechtsdorf”. Jest to także Święto Patrona Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. „Dzieci Potulic”. Wyjątkowości tegorocznym obchodom nadał sztandar, który zyskała ta placówka. Zanim jednak do tego doszło, zaraz po odśpiewaniu hymnu, przybyłych na Cmentarz Ofiar powitał burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała, a byli wśród nich m.in.: eurodeputowany Kosma Złotowski, posłowie Iwona Kozłowska i Jan Szopiński, reprezentująca wojewodę kujawsko-pomorskiego pełnomocnik ds. rodziny Grażyna Szabelska, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, dowódca 1. Brygady Logistycznej płk Witold Bartoszek, dowódca 1. batalionu logistycznego „Ziemi Nakielskiej” ppłk Marcin Urbański, a także starosta nakielski Tadeusz Sobol, zastępca burmistrza Krzysztof Błoński, przewodniczący Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią Paweł Wiśniewski oraz przede wszystkim byli więźniowie potulickiego obozu, ich rodziny i bliscy. „Od lat przyjeżdżacie do Potulic z niemal całego kraju. Choć miejsce to kojarzy się Wam jednoznacznie z niszczeniem poczucia godności, człowieczeństwa i zdrowia, swoją obecnością podkreślacie, że nie zapominacie o tych, którzy w potulickiej ziemi zostali już na zawsze. Nie wytrzymali trudów obozowego życia. Zostali zakatowani. Godne podkreślenia jest, że wielu z Was przyjeżdża ze swoimi rodzinami, pokoleniem dzieci i wnuków, którzy gdy już nas nie będzie, będą dalej podtrzymywać pamięć tamtych tragicznych wojennych lat.” – powiedział w swoim przemówieniu włodarz. Następnie głos zabrali goście. Do zgromadzonych zwrócili się: europoseł, posłowie, wicemarszałek, a także Jerzy Krzemiński - prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, który podziękował za organizację wydarzenia. W dalszej części, Joanna Nowicka prowadząca uroczystości przekazała głos Małgorzacie Marszałek, która odczytała okolicznościowe listy, które zostały nadesłane od Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, honorowego konsula RFN Jarosława Kuropatwińskiego oraz Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Następnie przyszedł czas na symboliczne wbicie gwoździ w drzewiec nowego sztandaru Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dzieci Potulic, wpisy przedstawicieli lokalnych władz i fundatorów w Księdze Pamiątkowej oraz jego przekazanie. Sławomir Napierała przekazał sztandar dyrektor ZS-P Monice Schulz-Kraińskiej, która następnie wręczyła go pocztowi sztandarowemu. Po złożonym ślubowaniu dokonano prezentacji sztandaru.
Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Roman Sosnowski z parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie, któremu towarzyszyli ks. Maciej Szmytowski z parafii pw. Zwiastowania NMP w Potulicach oraz ks. prob. Tadeusz Michalak z parafii pw. św. Stanisława BiM z Nakła nad Notecią. Po liturgii przyszedł czas na apel poległych i salwę honorową. Chcąc oddać cześć pomordowanym, u stóp Pomnika Ofiar, delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Następnie, po przemarszu pod kamień pamiątkowy i złożeniu tam kwiatów, udano się na teren szkoły, gdzie na przybyłych czekał poczęstunek. Ponadto dzięki Muzeum Ziemi Krajeńskiej, przy okazji odbywających się uroczystości, można było zwiedzić izbę pamięci, karcer i refektarz w potulickim pałacu, poznając przy tym historię wsi oraz samego obozu, a także wybrać się na jeden z dwóch spacerów po Potulicach.
Organizatorami uroczystości byli: burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. „Dzieci Potulic” w Potulicach, Stowarzyszenie „Potulice – Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość” oraz dowódca Garnizonu Bydgoszcz.
Patronat Honorowy nad uroczystościami sprawowali: wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.
Wydarzenie współfinansowane było ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
fot. Szymon Niemczewski