Chińskie hafty i wycinanki
12.03.2017 asystent 2363

W piątek 10 marca w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle odbył się wernisaż wystawy Chińskie hafty i wycinanki. Kurator wystawy dr Henryk Brandys wygłosił wykład na temat historii Chin, relacji polsko-chińskich, a także tradycyjnego rzemiosła. Następnie licznie zgromadzeni goście wraz z dr Brandysem udali się na piętro na którym prezentowana jest ekspozycja gdzie kurator wystawy szczegółowo opowiedział o każdym z wystawionych obiektów. Liczne hafty, wachlarze, wycinanki i parasolki wzbudziły zachwyt zwiedzających. Szczególne wrażenie wywarły hafty dwustronne wymagające od twórców niezwykłej cierpliwości i precyzji. Serdecznie zapraszamy do oglądania tej niezwykle interesującej ekspozycji za nim uda się dalej w świat. Warto podkreślić, że dzięki tej wystawie nasze  Muzeum znalazło się ekskluzywnym gronie instytucji wcześniej ją prezentujących reprezentujący cały świat od Londynu, przez Berlin, Moskwę, Sankt Petersburg, aż po dalekie Indie. Uzupełnieniem ekspozycji jest kącik, w którym można wykonać pamiątkową fotografię. To miejsce jest autorską inicjatywą pracowników MZK.

Wystawę będzie można oglądać do 20 maja, kiedy to podczas Nocy Muzeów odbędzie się uroczysty finisaż wystawy.

Hafciarstwo ręczne od wielu stuleci było ważną częścią tradycyjnej sztuki i rzemiosła chińskiego. Wiadomo, że hafciarstwo było uprawiane w całych Chinach i od stuleci najlepsze wyroby hafciarskie pochodzą z Suzhou (prowincja Anhui), Hunan, Sichuan i Guandong. Miasto Suzhou w prowincji Jiangsu położone 70 km na zachód do Szanghaju, zostało założone w 574 r. p.n.e. i prawie od początku słynęło ze swoich wyrobów hafciarskich. W X w. istniała tu znana w całych Chinach szkoła hafciarska. Wyroby hafciarskie z miasta Suzhou słyną z pięknych wzorów i delikatnych kolorów, są wykonywane z wielkim mistrzostwem różnymi ściegami. W odróżnieniu od Suzhou hafciarstwo na terenie Hunan jest popularne w całej prowincji. Prowincję tę zamieszkują, obok Chińczyków, znane mniejszości narodowe takie jak Tujia, Miau, Dong, Yao. Każda z tych mniejszości słynie z jakiegoś rękodzieła. Hafty z tej prowincji wyróżnia kolorystyka: biel, czerń i szarość, umiejętność oddawania kontrastów i charakterystyczne ściegi. Kompozycje hafciarskie łączą pustą i pełną przestrzeń, czym przypominają tradycyjne chińskie malarstwo. Hafciarstwo z prowincji Guangdong (najbardziej na południe wysunięta prowincja położona nad Morzem Południowochińskim, stolicą jest miasto Kanton) skupia się głównie w mieście Chaozhou. Hafty mają intensywne kolory i są wykonane różnymi ściegami o różnych splotach. Tworzą zawiłe wzory, ale o symetrycznym układzie. Podstawowe kolory – jasne i ciemne. Hafty te trochę przypominają malarstwo zachodnie. Większość haftów z terenu Sichuanu pochodzi ze stolicy prowincji miasta Chengde. Sichuan to najgęściej zaludniona prowincja Chin. Głównymi produktami są tutaj satyna i jedwab. Hafty wyróżniają się równym ściegiem, delikatnym kolorem i są stosowane do dekoracji kołder, narzut, nakryć, powłoczek na poduszki, szat, bucików i malowanych parawanów.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z wyżej wymienionych prowincji. Poszczególne hafty są kopiami współczesnego malarstwa olejnego i tradycyjnego malarstwa chińskiego.

Tradycyjnie wycinaki służyły i nadal służą do wyrażania życzeń pomyślności i nadziei na lepszą przyszłość. W czasie obchodów tradycyjnych świąt chińskich związanych z porami roku, także w czasie uroczystości ślubnych, urodzinowych czy pogrzebowych, wszędzie są umieszczane wycinanki z życzeniami i przekazywane solenizantom.

Wycinaki są nieodłącznym elementem chińskiej kultury. Jest to jedna z najpopularniejszych sztuk zdobniczych i jako ważny element kultury w 2009 r. wycinanki zostały uznane przez UNESCO za Chińskie Dziedzictwo Narodowe.

dr Henryk Brandys