Miasto - Ludzie - Muzeum; Nakło nad Notecią - Moje Miasto - Moja Historia
21.06.2017 asystent 388

Dnia 20 czerwca 2017 roku odbył się w muzeum wernisaż wyjątkowej wystawy ...

MIASTO – LUDZIE – MUZEUM to projekt wystawienniczy Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego.

Projekt zakłada realizację wystaw (wraz z wydarzeniami towarzyszącymi i wydawnictwami), prezentujących opowieść o mieście widzianą przez pryzmat ludzi, który mieli znaczący wpływ (polityczny, artystyczny, społeczny, naukowy itp.) na jego rozwój. To właśnie historie mieszkańców są punktem wyjścia do prezentacji historii miasta. Każde z 18 muzeów, które współtworzy projekt, opowiada o mieście w którym funkcjonuje i którego historię zachowuje. Wystawy (zarówno wewnętrzne – przedstawiające muzealia, jak i zewnętrzne – posterowe) prezentowane będą w różnych terminach poczynając od 1 czerwca, tak jednak by w okresie wakacyjnym powstał kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy, zachęcający do obywania podróży i odkrywania ciekawych, a nierzadko wyjątkowych miejsc naszego regionu.

Mówiąc „miasto” najczęściej myślimy o zespole architektonicznym powstałym w różnych okresach czasu. Jest ono miejscem, w którym żyją i pracują kolejne pokolenia tworząc jego historię.

"Wystawa Miasto – Ludzie – Muzeum. Nakło nad Notecią – Moje miasto – Moja historia" to próba pokazania sylwetek ludzi, którzy w mniejszym lub większym stopniu zaistnieli w świadomości mieszkańców. Osoby te, czasem kojarzone tylko z nazwiska,
wrosły w jego historię. Z jednej strony nie wyróżniały się niczym szczególnym – pracowały (niektórzy nadal pracują), działają społecznie lub twórczo. Tym co je łączy jest fakt, że nie zajmowały najwyższych stanowisk, częściej były podwładnymi stanowiącymi napęd firmy, instytucji lub organizacji. Naszą wystawą, z jednej strony, pragniemy przybliżyć sylwetki kilku z nich, z drugiej zwrócić uwagę, że nie tylko tzw. elity mają wpływ na kształt miejscowości.

Moje miasto – Moja historia. Historia mała, prywatna, z pozoru nieistotna jednak po zastanowieniu potrafiąca mieć wpływ na większą ilość osób. Ideą wystawy jest przybliżenie sylwetek osób i pokazanie ich w miejscach, które są dla nich ważne. Poznać możemy wspomnienia: Barbary Kunert, Teresy Bachty, Reginy Grochal, Bogusławy Jabłońskiej, Barbary Jasińskiej, Bernadety Tadych-Manuszewskiej, Edmunda Lepaka, Macieja Boińskiego, Józefa Zasady, Grzegorza Trudzińskiego, Henryka Powalisza.

Serdecznie zapraszy do obejrzenia wystawy.