Dzieci - Wystawa fotografii NTF
31.05.2012 muzeum_2012 3876

15 maja 2012 r. w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy fotografii, zatytułowanej: „Wszyscy jesteśmy dziećmi”. Swoje prace prezentowali członkowie Nakielskiego Towarzystwa Fotograficznego „BLIK”: Krzysztof Baczyński, Damian Kiełpikowski, Dariusz Modrzejewski, Sławomir Sikorski, Robert Światłowski, Michał Palicki, Jacek Tomasz.

Autorzy na swoich zdjęciach pokazują dzieci niepełnosprawne w niecodziennych sytuacjach i nietypowej scenerii. Na przykład w wozie strażackim, w siłowni, na kajaku, w studio radiowym czy zimowej kąpieli w przerębli. Często przebierają swoich modeli i aranżują scenki rodzajowe. Nigdy jednak nie przekraczają delikatnej granicy dobrego smaku. Oglądający wystawę wyczuwa pozytywną energię jaka musiała się wytwarzać podczas sesji zdjęciowej pomiędzy modelem a fotografem. Dowodem jest często goszczący na twarzy dzieci uśmiech i wyraz zadowolenia. Zdjęcia udowadniają nam, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu dziećmi, a to co nas - wszystkich ludzi łączy, to uczucia.

Inspiracją nakielskiej wystawy było spotkanie członków NTF z Chrisem Niedenthalem, światowej sławy fotografem, który opowiadał o swoich doświadczeniach w fotografowaniu niepełnosprawnych dzieci.

Wystawa wpisuje się tematycznie w ogólnopolskie obchody Roku Janusza Korczaka ustanowione przez Sejm RP. W naszym województwie, rok 2012 Urząd Marszałkowski ogłosił „Rokiem praw dziecka”.

Na wernisażu byli obecni przedstawiciele władz samorządowych: pani Silvana Oczkowska – radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pan Tadeusz Sobol – Starosta Nakielski, pan Sławomir Napierała – Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, pan Andrzej Kinderman – Wicestarosta Nakielski, pani Monika Neumann – radna Rady Miejskiej w Nakle n. Not., jednocześnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Nakła.

Wystawa będzie czynna do końca lipca 2012 r.