W stronę ciszy
05.11.2017 asystent 871
grafika
5. listopada odbył się wykład “W stronę ciszy. Tradycje i obrzędy związane z pochówkiem na Krajnie”. Tym razem spotkaliśmy się w plenerze, a dokładnie na nakielskim cmentarzu. Podczas spotkania można było usłyszeć o dawnych tradycjach związanych z chowaniem zmarłych, o przesądach i zabobonach, a także o tym jak zmieniały się cmentarze.
Spotkanie było również okazją do przyjrzenia się kaplicom grobowym oraz najstarszym z zachowanych poników. Wiele z nich nadal zachwyca surowym pięknem i kunsztem wykonania. Jednocześnie z żalem stwierdzamy, że tych cennych przykładów sztuki cmentarnej stopniowo ubywa, a ich miejsce zajmują nowoczesne nagrobki. Mamy nadzieję, że te ostatnie stare groby uda się zachować dla następnych pokoleń.
Również z smutkiem stwierdzamy, że cmentarz bardzo ucierpiał po ostatniej nawałnicy. Wiatr połamał i poprzewracał drzewa (w tym piękne platany), ale zniszczeniu uległy również nagrobki. Mamy nadzieję, że w przyszłości nie powtórzy się podobny kataklizm.
 
Uczestnikom wykładu serdecznie dziękujemy, a wszystkich Państwa zapraszamy na kolejne wykłady i warsztaty organizowane przez nasze muzeum.
Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane