Święci i błogosławieni w służbie człowieka i sztuki - Św. Albert Chmielowski i Bł. Honorat Koźmiński
27.11.2017 muzeum_2012 98

W niedzielę, 26 listopada, w ramach cyklu „Podwieczorek z historią i sztuką”, odbył się wykład  Mariusza Gratkowskiego na temat „Święci i błogosławieni  w służbie człowieka i sztuki - Św. Albert Chmielowski i Bł. Honorat Koźmiński".

Goście muzeum obejrzeli pokaz multimedialny i wysłuchali wykładu na temat życia, działalności artystycznej i społecznej dwóch niezwykłych Polaków, którym przyszło żyć w okresie rozbiorów i walki władz zaborczych z kościołem katolickim. Bł. Honorat, w młodości wojujący ateista, stał się budowniczym 26 zgromadzeń bezhabitowych, znakomitym kaznodzieją, autorem wielu dzieł o tematyce duchowej, społecznej i historycznej.  Albert Chmielowski porzucił karierę artystyczną (znany był w kręgach najwyższych elit ówczesnej Warszawy) i zajął się najuboższymi mieszkańcami Krakowa, stając się „dobry jak chleb”.

W ramach niedzielnej wizyty uczestnicy spotkania mogli zwiedzić wystawę o bursztynie.

Zapraszamy na kolejne spotkania w naszym muzeum.