Ukazał się reprint Krajna i Nakło. Studja i rozprawy...
14.08.2018 muzeum_2012 613

Miło nam poinformować, że na rynku czytelniczym pojawił się reprint wydanej w 1926 r.  książki „Krajna i Nakło. Studja i rozprawy wydane z okazji pięćdziesięciolecia gimnazjum imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle”. Trzech autorów: ks. Ignacy Geppert (historyk), Teodor Bobowski (ówczesny burmistrz Nakła) i Franciszek Marciniak (nauczyciel nakielskiego gimnazjum, późniejszego I LO) na 266 stronach przedstawili dzieje polityczne, gospodarcze, społeczne, administracyjne nie tylko Nakła nad Notecią, ale także innych miejscowości Krajny. Bazowali na dokumentach, które niestety w czasie II wojny światowej częściowo uległy zniszczeniu, opisywali także wydarzenia, których sami byli świadkami lub do świadków mieli dostęp (szczególnie ostatni okres zaboru pruskiego, Powstanie Wielkopolskie i pierwsze lata II RP).

Książkę uzupełniono o archiwalne fotografie z zasobów Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, biogramy autorów, słownik pojęć używanych w książce, a które dla współczesnego czytelnika mogłyby być niezrozumiałe oraz tłumaczenia z języka łacińskiego fragmentów dokumentów cytowanych przez  ks. Gepperta.

Książka jest do nabycia w siedzibie nakielskiego Muzeum w cenie 50 zł.