Odsłonięcie ławeczki z Marszałkiem Józefem Piłsudskim
07.09.2018 asystent 1799

7 września 2018 r. na nakielskim Rynku ponownie zagościł Marszałek Józef Piłsudski. Tym razem Marszałek zostanie na stałe, siedząc na ławeczce. Ławeczka Marszałka Józefa Piłsudskiego jest upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz wizyty Józefa Piłsudskiego w Nakle nad Notecią, która miała miejsce w dniach 5-8 lipca 1921 r.
W trakcie pierwszego spotkania Honorowego Komitetu Obchodów 100-lecia Niepodległości w Gminie Nakło nad Notecią pojawiła się propozycja postawienia tablicy lub pomnika. Burmistrz Sławomir Napierała zaproponował by była to ławeczka z postacią Józefa Piłsudskiego, dzięki czemu mieszkańcy i turyści będą mogli nawiązać interakcję z marszałkiem.
Przypomnijmy, że 5 lipca 1921 r. pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nakle nad Notecią rozpoczęto pierwsze po odzyskaniu niepodległości gry wojenne. Ich celem, z jednej strony, było przećwiczenie różnych scenariuszy walk, z drugiej sprawdzenie przydatności poszczególnych oficerów na stanowiska dowódcze.
Marszałek przybył na dworzec kolejowy w Nakle o godzinie 9, po przywitaniu przez władze wojskowe odbyła się defilada kompanii honorowej. W imieniu władz lokalnych powitał go starosta wyrzyski Czochron i burmistrz Nakła Wacław Cieślawski, którzy zostali zaproszeni do wagonu salonki na herbatę. Józef Piłsudski w czasie pobytu w Nakle odwiedzał także okoliczne miejscowości, gościł m.in. w Samostrzelu i Dębnie.
Gry wojenne odbywały się w ratuszu, prowadzono je bez użycia wojsk, była to symulacyjna gra tablicowa o charakterze strategicznym, prowadzona bez znajomości układu figur strony przeciwnej. Ćwiczenia w Nakle trwały do 8 lipca 1921 r., po ich zakończeniu Marszałek wyruszył do Kórnika.

Oficjalne odsłonięcie ławeczki z marsz. Piłsudskim odbyło się w niedzielę 9 września. Na uroczystość przybył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, radni gminni i powiatowi, harcerze, przedstawiciele krajowego związku żołnierzy AK.

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane