Urodziny profesora Szczęśnego Dettloffa
05.10.2018 asystent 204

Dziś 5 października obchodzimy wyjątkowe święto, tego dnia w roku 1878 roku urodził się w Nakle Szczęsny Dettloff wybitny historyk sztuki, mediewista, profesor UAM w Poznaniu.

Niestety z bólem stwierdzamy, że obecnie niewielu mieszkańców naszego miasta pamięta o tej wybitnej postaci. Właśnie dlatego pragniemy o Nim przypomnieć .

Rodzina Dettloffów pojawiła się w Nakle już w XVIII wieku. Zajmowali się handlem i rzemiosłem, posiadali między innymi sklepy i warsztaty: tapicerski, stolarski oraz krawiecki. Do rodziny należały dwie kamienice: jedna stojąca do dziś, na rogu skrzyżowania ul. Gimnazjalnej z Dąbrowskiego oraz druga (już nie istniejąca) na ulicy Staszica.

Dettlofowie byli patriotami i działaczami niepodległościowymi. Między innymi Martyna córka Wiktora Dettloffa w czasach kulturkampfu należała do Czytelni dla Kobiet gdzie wraz z innymi paniami potajemnie nauczała języka polskiego. Wiktor Dettloff należał do towarzystwa Straż oraz Towarzystwa Przemysłowego. W 1919 roku został członkiem Polskiej Rady Ludowej w Nakle, a 20.01.1920 r. wyróżniono go by powitał wkraczające do miasta wojska wielkopolskie. Natomiast Wincenty Dettloff należał do towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Z całej rodziny największej sławy doczekał Szczęśny Dettloff.  Był synem mistrza tapicerskiego Wiktora oraz Honoraty z Drobińskich. Do 1896 roku uczęszczał do nakielskiego gimnazjum. Po skończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w seminariach duchownych w Poznaniu i Gnieźnie. W 1901 przyjął święcenia kapłańskie, a już w latach 1910-1913 studiował na uniwersytecie w Monachium, od 1913 w Berlinie, a następnie Wiedniu, gdzie też obronił doktorat w 1914 roku.

Po zakończeniu nauki powrócił do Poznania. Od 1914 do 1915 r. zarządzał Galerią Muzeum im. Mielżyńskich w Poznaniu, a przez cały okres I wojny światowej zabiegał o utworzenie Uniwersytetu Poznańskiego oraz Szkoły Zdobniczej i Konwersatorium Muzycznego. W między czasie wykładał sztukę sakralną w seminariach duchownych miedzy innymi w Poznaniu i Gnieźnie. W 1919 roku nadano mu tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Poznańskiego, a od 1924 tytułowano go profesorem zwyczajnym. W latach 1918-1935 i 1956-1958 kierował katedrą Historii Sztuki.

Podczas okupacji niemieckiej wpierw został zakładnikiem, a następnie wysiedlono go z Poznania. Mieszkał w Zakopanem i Nowym Targu gdzie pracował jako urzędnik.

Po wojnie w latach 1953-1956 z powodu poglądów politycznych przebywał na przymusowej emeryturze. W 1956 roku powrócił do pracy, ale stan zdrowia zmusił go do ograniczenia aktywności zawodowej.

W obrębie historii sztuki szczególnie interesował się późnym średniowieczem, w tym postacią Wita Stwosza. Dziś Szczęsnego Dettloffa  uznaje się za twórcę poznańskiej szkoły historii sztuki. Był także inicjatorem dużej akcji inwentaryzacyjnej zabytków parafii w Wielkopolsce. Zorganizował Komisję Historii Sztuki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki.

W 1957 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Poznania. Zmarł 4 listopada 1961 w Poznaniu, gdzie też pochowano go na Cmentarzu Junikowskim.

Fotografia ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szcz%C4%99sny_Dettloff#/media/File:Szczesny_Dettloff.jpg