Za Betlejemską Gwiazdą - wernisaż wystawy
08.11.2018 asystent 51

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Za Betlejemską Gwiazdą", który odbędzie się 6 grudnia 2018 r. o godzinie 17:00.

Wystawa, którą mamy zaszczyt Państwu zaprezentować opowiada o szczególnym okresie roku -Godach – takim mianem określano dni od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli.
Był to czas magiczny, wyczekiwany nie tylko ze względu na odpoczynek od trudnej codziennej pracy ale i atmosferę radości z przyjścia Dzieciątka. Do tego podarki dla najmłodszych, kolędnicy przynoszący szczęście pod nasz dach, świątecznie przystrojona izba i wyjątkowo zastawiony stół. Nic dziwnego, że w polskiej tradycji to właśnie na te święta najbardziej wyczekiwano. Oprócz izby przystrojonej na święta znajdziecie Państwo także kolędników – od grup po poszczególne artefakty jak maski, maszkary czy szopki. Istotnym elementem ekspozycji jest część pokazująca stroje różnych regionów. Owe barwne dzieła sztuki wyjmowane były z kufrów tylko na najbardziej uroczyste okazje, jak właśnie Boże Narodzenie. Możemy dzięki nim podziwiać kunszt dawnych twórców i ich wyczucie piękna.
Stroje zostały wybrane nieprzypadkowo, reprezentują takie regiony jak: Kaszuby, Bory Tucholskie, Kujawy oraz najliczniej Wielkopolskę – poznańskich Bambrów, Golinian, Szamotulan, Zbąszynian. Czemu właśnie te?

Przez wzgląd na naszą własną małą ojczyznę – Krajnę.
Z etnograficznego punktu widzenia stanowimy obszar północnej Wielkopolski i z tej części kraju pochodzi większość naszych obrzędów i zwyczajów. Jednak i pozostali sąsiedzi dali nam coś od siebie stąd Kujawy czy Kaszuby na naszej wystawie. Jednym słowem przedstawiając Państwu naszych „przyjaciół zza miedzy” pragniemy odnaleźć wspólne korzenie, to co najpiękniejsze w naszej kulturze, miłość do ziemi, przywiązanie do rodziny, tradycji i własnej tożsamości.