Paterek to szczególne miejsce
26.11.2018 muzeum_2012 166

Paterek, podobnie jak Potulice, jest szczególnym miejscem na terenie Gminy Nakło nad Notecią. To na terenie piaskowni w październiku i listopadzie 1939 r. lokalni Volksdeutsche dokonywali mordów na mieszkańcach Krajny. Będący częścią Zbrodni Pomorskiej 1939 mord w Paterku jest szczególny na mapie niemieckiego bestialstwa początku II wojny światowej. Poniżej przytaczamy fragment wstępu książki Tomasza Sylwiusza Cerana "Paterek 1939. Zbrodnia i pamięć". Prezentujemy także dwie fotografie wykonane i udostępnione przez Muzeum II Wojny Światowej.

"Na ekspozycji stałej Muzeum II Wojny Światowej, w jednej z sal wystawienniczych w sekcji „Terror”, znajduje się siedem czarnych tabliczek z nazwami miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej z pierwszych miesięcy okupacji niemieckiej. Oprócz Palmir i Leszna wymieniono pięć miejsc z Pomorza Gdańskiego: Bydgoszcz-Fordon, Piaśnicę, Las Szpęgawski, Mniszek k. Świecia nad Wisłą i Paterek k. Nakła. "