Za betlejemską gwiazdą - wernisaż wystawy
07.12.2018 muzeum_2012 62

Dnia 6 grudnia 2018 roku w naszym muzeum odbył się wernisaż wystawy "Za betlejemską gwiazdą". Spotkanie poprzedziły jasełka wykonane przez dzieci z harcowni przy Szkole nr 2 w Nakle nad Notecią oraz dzieci z drużyny Harcerskiej "Zawiszacy" przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Nakle nad Notecią. Zarówno dzieciom jak i ich opiekunom serdecznie dziękujemy za przygotowanie tak wspaniałego wystąpienia.

Wystawa, którą mamy zaszczyt Państwu zaprezentować opowiada o szczególnym okresie roku - Godach – takim mianem określano dni od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli.

Był to czas magiczny, wyczekiwany nie tylko ze względu na odpoczynek od trudnej codziennej pracy ale i atmosferę radości z przyjścia Dzieciątka. Do tego podarki dla najmłodszych, kolędnicy przynoszący szczęście pod nasz dach, świątecznie przystrojona izba i wyjątkowo zastawiony stół. Nic dziwnego, że w polskiej tradycji to właśnie na te święta najbardziej wyczekiwano. Oprócz izby przystrojonej na święta znajdziecie Państwo także kolędników – od grup po poszczególne artefakty jak maski, maszkary czy szopki. Istotnym elementem ekspozycji jest część pokazująca stroje różnych regionów. Owe barwne dzieła sztuki wyjmowane były z kufrów tylko na najbardziej uroczyste okazje, jak właśnie Boże Narodzenie. Możemy dzięki nim podziwiać kunszt dawnych twórców i ich wyczucie piękna.

Stroje zostały wybrane nieprzypadkowo, reprezentują takie regiony jak: Kaszuby, Bory Tucholskie, Kujawy oraz najliczniej Wielkopolskę – poznańskich Bambrów, Golinian, Szamotulan, Zbąszynian. Czemu właśnie te? Przez wzgląd na naszą własną małą ojczyznę – Krajnę.

Z etnograficznego punktu widzenia stanowimy obszar północnej Wielkopolski i z tej części kraju pochodzi większość naszych obrzędów i zwyczajów. Jednak i pozostali sąsiedzi dali nam coś od siebie stąd Kujawy czy Kaszuby na naszej wystawie. Jednym słowem przedstawiając Państwu naszych „przyjaciół zza miedzy” pragniemy odnaleźć wspólne korzenie, to co najpiękniejsze w naszej kulturze, miłość do ziemi, przywiązanie do rodziny, tradycji i własnej tożsamości.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wszystkich Państwa zachęcamy do zwiedzenia wystawy.