Uroczystość nadania imienia i wręczenia sztandaru Szkole Podstawowej w Ślesinie
08.01.2019 asystent 931

8 stycznia 2019 r. odbyły się gminne obchody 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości podzielono na dwie części. O godzinie 9 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ślesinie odbyła się ceremonia nadania imienia kpt. Wiktora Rossy i wręczenia sztandaru Szkole Podstawowej, a o godzinie 18 w Wiejskim Domu Kultury wystąpił Kwartet Smyczkowy Prestige.

Na szkolną uroczystość przybyli Sławomir Napierała - Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Paweł Wiśniewski - Przewodniczący Rady Miejskiej, Tadeusz Sobol - Starosta Nakielski, Ewa Jaśkowska – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy

ks. Sławomir Bednarek – proboszcz Parafii p.w. św. Mikołaja w Ślesinie, Krzysztof Mikietyński – Prezes OSP w Ślesinie, Kazimierz Białczyk – Naczelnik OSP w Ślesinie

Halina Mnichowska – Radna Rady Miejskiej, Anna Biniakowska – Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji oraz dyrektorzy placówek oświatowych z Gminy Nakło nad Notecią i sołtysi.

Wyjątkowymi gośćmi, którzy zaszczycili swoją obecnością uroczystość byli potomkowie powstańców wielkopolskich: Maria Chyła wnuczka patrona kapitana Wiktora Rossy, Eugenia Adamczyk - córka powstańca, Tadeusz Wolnik i Edward Pardua – synowie powstańców.

Uroczystość rozpoczęła się do złożenia wiązanki kwiatów przez Burmistrza Sławomira Napierałę, Ewę Miłosierną – Dyrektora Szkoły i Tomasza Pasiekę – Dyrektora Muzeum Ziemi Krajeńskiej pod tablicą upamiętniającą Wiktora Rossę. Po przywitaniu gości nastąpiło wbicie gwoździ przez fundatorów sztandaru i przekazanie sztandaru społeczności szkolnej. Po okolicznościowych przemówieniach gości rozpoczęła się część artystyczna, w której utalentowani uczniowie zaprezentowali swoje zdolności wokalne, recytatorskie i instrumentalne. Gościem szczególnym była ucząca się niegdyś w ślesińskiej szkole Amelia Małysz z przyjaciółmi z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu.

WIKTOR ROSSA

ur. 27.10.1889 r. w Ślesinie, ukończył tutejszą szkołę powszechną. Po wybuchu I wojny światowej trafił na front zachodni, walczył w oddziałach artylerii, awansował do stopnia sierżanta. W grudniu 1918 r. został zdemobilizowany i wrócił do Ślesina. Gdy dowiedział się o wybuchu powstania wyjechał do Poznania, brał udział walkach o koszary. Był jednym z powstańców, którzy 30 grudnia 1918 r. utworzyli oddział artylerii polowej.

4 stycznia 1919 r. wachmistrz Wiktor Rossa ze swoją półbaterią artylerii (dwa działa)wziął udział w walkach w okolicy Szubina, następnie skierowano go do Nakła nad Notecią. 5 stycznia z powodu choroby dowódcy kompanii jarocińskiej dowodził oddziałami, które zdobyły Mroczę.

Następnie skierowano go na wysunięte stanowisko w okolicach Strzelewa, wieczorem 7 stycznia jego pododdział starł się z nacierającymi Niemcami i przez Ślesin wycofał się do Trzeciewnicy. Tego samego wieczora udał się do Nakła na naradę z komendantem Edmundem Bartkowskim. Opracowano plan kontrnatarcia, którego przebieg przed chwilą przytoczyłem. Dzięki zwycięskiej bitwie i zdobytym działom Wiktor Rossa dowodził o tego momentu baterią artylerii.

Po zakończeniu powstania dostał przydział do 15 Wielkopolskiego Pułku Artylerii Polowej, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Za zasługi bojowe odznaczono go m.in. Krzyżem Virtuti Militari V klasy i awansowano do stopnia podporucznika.

W 1922 r. powrócił do Ślesina, prowadził restaurację z salą zabaw i skład kolonialny. W 1938 r. zamieszkał w Bydgoszczy i rozpoczął pracę na kolei. W okresie międzywojennym działał w organizacjach kombatanckich, awansowano go do stopnia kapitana. Do armii zmobilizowano go 24 sierpnia 1939 r., dowodził kolumną amunicyjną i dywizjonem armat w 15 Pułku Artylerii Polowej. Po klęsce kampanii wrześniowej wrócił do Bydgoszczy. Wkrótce rozpoczął działalność konspiracyjną i wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Został aresztowany na początku 1941 r. i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oranienburgu, w którym zmarł lub zginął  18 kwietnia 1942 r.