Strój krajniacki a strój krajeński 20.03.2019
21.03.2019 asystent 314

Dnia 20 marca w naszym muzeum obył się wykład "Strój krajniacki a strój krajeński – tradycja ludowa a tradycja wytworzona", który wygłosiła dr hab. Doroty Angutek. Wystąpienie było doskonałą okazją do rozważenia przemian jakie zachodziły w stroju krajeńskim przez ostatnie 200 lat. Podsumowaniem spotkania było sprecyzowanie jak strój krajeński powinien być dziś rekonstruowany. Do tej pory różne zespoły na Krajnie posługiwały się innymi wersjami stroju i to nie koniecznie we właściwej formie. Dzięki pracy Pani Doroty Angutek udało się odtworzyć wygląd ale i rozwój stroju Krajeńskiego, dlatego w przyszłości można dążyć do jego ujednolicenia we wszystkich częściach Krajny.

Strój ludowy określany jako „krajniacki” był strojem noszonym przez Krajniaków głównie na wsi w XIX wieku. Natomiast strój „krajeński” jest zakładany współcześnie przez Krajniaków, aczkolwiek ma także historyczne, ludowe pochodzenie. Oba rodzaje strojów zasadniczo różnią się kolorystyką i fasonem. Pierwszy z wymienionych, kobiecy, w XIX i na początku XX w. był utrzymany głównie w tonacjach od ceglasto-czerwonej do fioletowej i brązowej, drugi w barwach chabrowych. Również stroje ślubne były odmienne w poszczególnych częściach Krajny. Dorota Angutek dokonała podziału stroju naszego regionu na strój krajniacki i krajeński.

Chabrowa kolorystyka stroju nie jest nowa na Krajnie, bowiem już w XVII wieku kobiety wiejskie ubierały się na niebiesko. Był to bardzo powszechny strój na wielu wsiach całej Polski w XVII i XVIII w. Miejscami przetrwał on na Krajnie, aż do momentu jego upowszechnienia przed i po II wojnie światowej. Współcześnie Krajniacy upodobali sobie ten kolor. Ujednolicili i upowszechnili strój kobiecy i męski o takiej barwie na całej Krajnie. Choć w XIX w. był dość rzadko spotykanym wariantem, reliktem odległej przeszłości. Jednak jest to strój całkowicie uprawniony do tego, by nazywać i prezentować go jako krajeński, w odróżnieniu od typowego ludowego stroju z XIX wieku.

Dorota Angutek – dr hab. w zakresie kulturoznawstwa; etnolog. Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zainteresowania partycypacją kulturową, współczesnymi kierunkami teoretycznymi, antropologią zmysłów, antropologią krajobrazu, antropologią historyczną, ostatnio tradycjami wytworzonymi (wynalezionymi) oraz kulturą ludową i wytworzoną Krajny. E-mail: