Projekt "Pszczoły - nasi mali przyjaciele"
10.05.2019 asystent 632

Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku pszczelarze z całego świata obserwują zmniejszanie liczby pszczół. Główne zagrożenie stanowią pestycydy wykorzystywane w rolnictwie. Powodują zatrucia, mogące doprowadzić do śmierci pojedynczych osobników jak i całych pasiek. Pszczołom również szkodzą postępujące zamiany klimatyczne, pasożyty i choroby, a także zanik bioróżnorodności środowiska spowodowany uprawami przemysłowymi.  Często zapominamy jak ważną rolę odgrywają w naszym ekosystemie pszczoły oraz inne owady zapylające. Tylko w Europie zależnych od zapylania przez owady jest ponad cztery tysiące odmian warzyw. Gdyby zabrakło owadów zapylających oznaczało by to katastrofę ekologiczną, ale także załamała by się produkcja żywności.

Uważamy, że należy mówić o znaczeniu pszczół i innych owadów zapylających dla całego ekosystemu, którego częścią i my jesteśmy. Dlatego właśnie Rebel Lokalna Grupa Rozwoju wraz z Muzeum Ziemi Krajeńskiej zaprasza mieszkańców Gminy Nakło do udziału w projekcie Pszczoły - nasi mali przyjaciele. Celem projektu jest przedstawienie sytuacji pszczół w naszym kraju. Poprzez wykład, działania i warsztaty przynajmniej na mała skalę pragniemy zwrócić uwagę na powagę problemu.

1. Nasz projekt rozpoczniemy od wykładu pt. „Pszczoły-nasi mali przyjaciele. Sytuacja owadów zapylających w Polsce”. Wygłosi go Pani Maria Orciuch, magister inżynier zootechnik, o specjalizacji pszczelarstwo, właścicielka pasieki Bartnik, osoba mająca 34 lata doświadczenia w zawodzie. Prelekcja odbędzie się 19 maja o godzinie 14:00 w budynku muzeum w Nakle pod adresem Pocztowa 14. Wstęp bezpłatny dla wszystkich osób zainteresowanych.

Po wykładzie odbędzie się kilkunastu minutowa pogadanka na temat Human Smart City - inteligentne miasto współtworzone przez mieszkańców z uwzględnieniem nacisku na ochronę środowiska. Prelekcja zostanie zorganizowana przez OIKOS Stowarzyszenie Ekologiczne Ziemi Nakielskiej.

2. Drugą częścią projektu będzie założenie łąki kwiatowej w wyznaczonej części miasta. Przygotowanie gruntu oraz wysiew nasion odbędą się  8 czerwca od godziny 10:00. Chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu prosimy zgłaszać do organizatorów.

3. Kolejną częścią projektu będą warsztaty ceramiczne. Poprowadzi je pracownik nakielskiego muzeum Krzysztof Kamil Przygoda. Zajęcia odbędą się w budynku muzeum w Nakle na ul. Pocztowej 14.

A. Pierwsze spotkanie jest adresowane do nieoficjalnego Koła Nakielskich Ceramików działającego przy muzeum. Uczestnicy wykonają z gliny oraz innych materiałów domki dla pszczół. W założeniu każdy uczestnik wykona przynajmniej 2 domki, jeden na własny użytek i drugi do zawieszenia na obszarze miasta. Zajęcia odbędą się 16 czerwca od godziny 10:00 do 13:00/14:00.

B. Drugie spotykanie jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych (mieszkańców Gminy Nakło nad Notecią). Podczas tych zajęć uczestnicy wykonają z gliny biżuterie, zawieszki i inne dekoracje w kształcie pszczół, motyli, a także kwiatów miododajnych. Aby móc uczestniczyć w zajęciach należy się zapisać na listę uczestników. Zapisów mogą Państwo dokonać osobiście w gmachu muzeum, albo telefonicznie pod nr tel. 52 386-08-64. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Warsztaty są przewidziane dla wszystkich grup wiekowych. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą uczestniczyć w zajęciach, ale wyłącznie z opiekunem.  Zajęcia odbędą się 30 czerwca od godziny 10:00 do 13:00/14:00.

C. Podczas trzeciego spotkania zarówno domki dla pszczół jak i dekoracje zostaną pokryte szkliwami. Zajęcia odbędą się 21 lipca od godziny 10:00 do 13:00 (w razie potrzeby do 15:50).

4. Zwieńczeniem projektu będzie zawieszenie na terenie miasta wykonanych wcześniej domków dla pszczół. Akcja odbędzie się 24 sierpnia od godziny 10:00.

Wszelkie pytania prosimy kierować do organizatorów projektu: Rebel Lokalna Grupa Rozwoju – prezes stowarzyszenia Arkadiusz Łukasiewicz – tel. 726 375 91 oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią  tel. 52 386-08-64.

Wszyscy razem Ratujmy Pszczoły!

Projekt dofinansowany ze środków Powiatu Nakielskiego.