Leon Wyczółkowski 1852-1936. Malarz przełomu wieków
08.12.2013 muzeum_2012 4228

„Leon Wyczółkowski 1852-1936. Malarz przełomu wieków.”

Otwarcie wystawy nastąpiło 17 grudnia o godz. 17. w spichlerzu przy ul. Pocztowej 14, towarzyszył mu minirecital Michała Gacki.

Wystawa składa się z dwóch części: posterowej, gdzie na 18 tablicach przedstawiono historię życia Wyczółkowskiego oraz z części „artystycznej”, skupiającej 35 oryginalnych prac mistrza – obrazy olejne, rysunki, grafikę. Jest to niebywała gradka dla miłośników sztuki, gdyż nieczęsto się zdarza oglądać dzieła tego artysty w takim zestawieniu, wybranym specjalnie na wystawę nakielską.

Warto przypomnieć, że Leon Wyczółkowski był przez pewien okres swego życia silnie związany z naszym regionem. Mieszkając w Gościeradzu pod Koronowem, tworzył inspirując się pięknem okolicy, Borów Tucholskich, zabytkami Bydgoszczy i Torunia.

Artysta jest zaliczany do czołowych przedstawicieli malarstwa realistycznego sztuki młodopolskiej.

Prezentowana wystawa została udostępniona przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Będzie ją można oglądać do 23 lutego 2014 r.

fot. Tomasz Gaczorek