Rocznica podpisania umowy partnerskiej
09.11.2014 muzeum_2012 2559

23 października 1999 roku doszło do podpisania Umowy Partnerskiej pomiędzy Nakłem nad Notecią a Elsterwerdą, miastem położonym w Brandenburgii na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Inicjatorem tego porozumienia był Gustav Bekker, były więzień obozu w Potulicach w latach 1946 - 1948 i wielki orędownik polsko - niemieckiego pojednania. Stronę nakielską reprezentował Tadeusz Sobol, ówczesny Burmistrz oraz Henryk Podejko - Przewodniczący Rady Miejskiej. Ich partnerami po stronie niemieckiej byli odpowiednio: Peter Schwarz i Ilse Rosche. Umowa zapoczątkowała zbliżenie na wielu płaszczyznach, nie tylko samorządowych. Przykładem może być działalność Stowarzyszenia "Europejska Integracja 2000" i Zespołu Szkół w Potulicach. Dzięki zaangażowaniu osób związanych z tymi podmiotami doszło do wielu spotkań pomiędzy młodzieżą polską i niemiecką, mających na celu wzajemne poznanie. Warto też wspomnieć o przyjacielskiej konfrontacji na niwie sportowej i wymianie kulturalnej, do których dochodziło na przestrzeni 15 lat.

Wystawa, na której otwarcie zapraszamy 10 listopada o godz. 12.30 jest niepełną próbą swoistego podsumowania 15 lat współpracy między naszymi miastami.