50 lat Harcersiego Ośrodka Akcji Letniej w Gródku Krajeńskim
03.08.2016 asystent 2248

Dnia 1 sierpnia 2016 roku otworzyliśmy ekspozycję 50 lecie Harcerskiego Ośrodka w Gródku Krajeńskim. Otwarciu wystawy towarzyszyło odśpiewanie pieśni harcerskiej w wykonaniu zgromadzonych harcerzy oraz gości. Ekspozycja przybliża historię istnienia Harcerskiego Ośrodka Akcji Letniej w Gródku Krajeńskim, miejsca wypoczynku letniego dla zuchów i harcerzy z miasta i gminy Nakło. Na wystawie można obejrzeć zdjęcia z dawnych lat, kroniki, a także mundury i przykładowe sprzęty wykorzystywane na obozach harcerskich. Dzięki wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomira Napierały ukazał się pamiątkowy folder, którego treść zamieszczamy poniżej.


Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy.

 

50 lat Harcerskiego Ośrodka Akcji Letniej w Gródku Krajeńskim 1966 - 2016

 

Dla wielu osób Gródek Krajeński jest miejscem wspomnień z lat młodości. Tam jechało się na biwaki, obozy harcerskie. Tam była pierwsza warta, pierwsze ognisko, pierwsze zauroczenia…

Od tego czasu minęło 50 lat. „Gródek to wspomnień czar” – mówią niektórzy.

To urokliwe miejsce odkrył dla harcerzy ówczesny komendant Hufca Nakło druh harcmistrz Alfred Żymańczyk. Był rok 1962.

Przy poparciu miejscowych władz: Kazimierza Bielawskiego, Stanisława Kwiatkowskiego, Stanisława Krajewskiego, przedstawicieli PZU, m.in. Kazimierza Janeczkowskiego, oraz przy wsparciu wojska powstał Harcerski Ośrodek Akcji Letniej w Gródku Krajeńskim.

Działał dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu zakładów pracy. Trudno po tylu latach wymienić wszystkie. Warto wspomnieć Cukrownię Nakło, Spomasz Nakło, Zakłady Mięsne w Nakle, Winiarnię w Nakle. Dobrze układała się współpraca z Fordońskimi Zakładami Warzyw i Owoców, Gminną Spółdzielnią w Łobżenicy. Przychylne były również łobżenickie władze.

Inauguracja Harcerskiej Akcji Letniej w Gródku Krajeńskim nastąpiła latem 1966 roku. Na pierwszych obozach pod namiotami odpoczywała młodzież z Technikum Przemysłu Spożywczego w Nakle. Jednocześnie odbył się stacjonarny obóz żeglarski dający początek Harcerskiemu Klubowi Żeglarskiemu „Posejdon”, który działa do dzisiaj.

Od tej pory Gródek Krajeński był stałą bazą wypoczynku letniego dla zuchów, harcerzy z miasta i gminy Nakło. Prowadzona była tutaj szeroko zakrojona Obozowa Akcja Letnia. Z piękna krajeńskiej przyrody, wyjątkowego klimatu i ukochanych przez żeglarzy wiatrów na Jeziorze Stryjewskim chętnie korzystali harcerze z hufców: Żnin, Szubin, Kcynia, Łobżenica, Więcbork, Solec Kujawski, Sadki, Bydgoszcz, Mrocza i nawet harcerze z Chorągwi Katowice. Gródek kilkakrotnie gościł pionierów z Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W ramach harcerskich szkoleń przeprowadzane były kursy instruktorskie, dla drużynowych, przybocznych, zastępowych. Odbywały się obozy drużyn Nieprzetartego Szlaku. Dobrze układała się współpraca z Zakładami Poprawczymi w Kcyni i w Szubinie.

Lecz ośrodek służył nie tylko harcerzom. Był otwarty dla wszystkich i cieszył się ogromną popularnością. Dla dzieci z okolicznych miejscowości harcerze organizowali Nieobozową Akcję Letnią. Tutaj odbywały się również obozy specjalistyczne: wodniackie, żeglarskie, strażackie, przyrodnicze, dla płetwonurków. Na kolonie przyjeżdżały dzieci pracowników zaprzyjaźnionych zakładów pracy. Wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci organizowane były turnusy wypoczynkowe dla dzieci wraz z opiekunami.

Odbywały się również szkolenia i obozy naukowe dla studentów pierwszego i drugiego roku Akademii Techniczno – Rolniczej w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Studenci prowadzili ciekawe zajęcia dla uczestników obozów harcerskich zdobywających sprawności przyrodnika, botanika, ornitologa, przyjaciela przyrody.

Udzielając pomocy ludziom z terenów objętych powodzią, na terenie ośrodka przygotowano obóz wypoczynkowy dla niezrzeszonych w ZHP dzieci i młodzieży z Wrocławia. Przygotowano dla nich zajęcia metodyką harcerską (podchody, ogniska, żeglowanie i inne).

W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” Gmina Nakło organizowała półkolonie dla dzieci ze szkół podstawowych. Dwa dni w tygodniu program zajęć przygotowywali i realizowali harcerze i wodniacy. Te zajęcia cieszyły się bardzo dużym powodzeniem.

Najlepsze czasy dla Gródka Krajeńskiego przypadły na lata 70. i 80. Wtedy bywały sezony, w których Harcerską Akcją Letnią objętych było nawet około 1400 osób.

Zawirowania administracyjne i inne spowodowały trudności w utrzymaniu ośrodka jako bazy harcerskiej. Obecnie w Gródku Krajeńskim ma swoją siedzibę Harcerski Klub Żeglarski Posejdon, którą chętnie odwiedzają Drużyny Wodne z Występu. Młodzi „wodniacy” tak jak 50 lat temu zdobywają tam swoje wodniackie doświadczenia. Harcerze żyją nadzieją, że Gródek znów zatętni życiem i ku gwiazdom popłynie harcerska pieśń…

 

Tekst: na podstawie wspomnień Marii Stasińskiej, Odona Mikułana, Ryszarda Nowaka i harcerskich kronik.

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane