Zapomniani kaci Hitlera - wystawa
22.10.2016 muzeum_2012 1855

28 października 2016 r. o godz. 12:00 otwarta zostanie wystawa Zapomniani kaci Hitlera. „Samoobrona” Niemiecka na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w 1939 r.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy. Autorzy – dr Izabela Mazanowska i dr Tomasz Ceran – zgromadzili fotografie obrazujące zbrodniczą działalność organizacji obywateli polskich niemieckiego pochodzenia, członków Selbstschutzu Westpreussen w Okręgu Rzeszy Gdańsk – Prusy Zachodnie, jesienią 1939 r.

Na 21 planszach pokazano metodę zabijania, topografię terroru, sylwetki wybranych sprawców, miejsca kaźni oraz formy upamiętniania ofiar zbrodni. Specjalnie na wystawę w Nakle przygotowano planszę poświęconą zbrodniom w Paterku.

W trakcie wernisażu gościć będziemy autora dr. Tomasza Cerana.