Ferie w Meksyku
14.02.2017 asystent 2716

Właśnie dobiegł końca drugi tydzień ferii, a wraz z nimi nasze warsztaty plastyczne "Ferie w Meksyku". Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 13:00.

Pierwszego dnia dzieci dowiedziały się między innymi gdzie leży Meksyk, jaki panuje klimat na północy i południu kraju, a także jakie zwierzęta i rośliny można tam spotkać. Następnie uczestnicy usłyszeli kilka słów o kulturze Azteków, Majów, a także potomków osadników pochodzenia hiszpańskiego. Po prezentacji nałożyliśmy pierwszą warstwę piniat, a następnie zabraliśmy się za lepienie w glinie. Uczestnicy stworzyli maski inspirowane sztuką Majów i Azteków, a także ulepili zwierzątka takie jak kolibry, jaguary i osiołki.

We wtorek dzieci wykonywały i zdobiły papierowe sombrera, a następnie nauczyły się wykonywać kwiaty z krepy między innymi astry, róże i lilie. Na koniec nałożyły kolejną warstwę piniat.

Trzeciego dnia przyozdobiliśmy ceramiczne doniczki, do których zasadziliśmy wykonane wspólnie kaktusy. Po zabawie w małego ogrodnika wykonaliśmy ponczo, tradycyjny ubiór meksykański oraz dokończyliśmy piniaty.

W czwartek poznaliśmy kilka meksykańskich świąt i zwyczajów między innymi Dia de Muertos czyli Dzień Zmarłych oraz Quinceañera czyli piętnaste urodziny hucznie obchodzone przez meksykanki.
Zarazem dzień czwarty był najsłodszy ze wszystkich bowiem wykonywaliśmy tradycyjne ozdoby z masy cukrowej, między innymi słodkie i pachnące czaszeczki wykonywane w Meksyku z okazji Dnia Zmarłych. Malowaliśmy także podobizny la Catrina czyli personifikacji śmierci oraz stworzyliśmy diademy na piętnaste urodziny.

Ostatniego dnia powstały papierowe mozaiki przedstawiające różne motywy związane z kulturą i przyrodą Meksyku. Pod koniec zajęć zabawiliśmy się w przypinanie osłu ogona oraz zjedliśmy słodki poczęstunek.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział.