Krajeńscy Ceramicy - wernisaż wystawy
03.12.2018 asystent 1386
grafika
Powiązane galerie:

30 listopada w muzeum odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy "Krajeńscy Ceramicy", będącej podsumowaniem projektu o tym samym tytule. Na ekspozycji mogą Państwo zobaczyć prace jakie wykonywali uczestnicy projektu „Krajeńscy Ceramicy” realizowanego przez nas w 2018 roku. Zgromadzone przedmioty zostały wykonane z gliny oraz pokryte szkliwami.

Projekt wymyślony i prowadzony przez pracowników muzeum otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra. Z około tysiąca zgłoszonych projektów "Krajeńscy Ceramicy" zajęli wysokie, bo aż ósme miejsce.

W ramach naszego przedsięwzięcia odbyło się łącznie dwadzieścia spotkań dla dwóch grup: mieszkańców gminy Nakło oraz dla wychowanków Środowiskowego Domu Samopomocy w Nakle. Zajęcia były podzielone na pięć tematów, z których każdy składał się z dwóch osobnych spotkań.

 

maj/czerwiec

"Od popielnicy twarzowej do Swaroga. Ceramika Słowian" - Starożytność terenu Krajny to w głównej mierze archeologiczne pozostałości kultury pomorskiej. Jej najbardziej charakterystycznymi artefaktami są popielnice twarzowe, które stanowiły podstawę pochówków w grobach skrzynkowych. Uczestnicy zajęć zapoznali się z informacjami o kulturze pomorskiej oraz o mitologii Słowian. W trakcie zajęć wykonali amulety z symbolami bóstw słowiańskich, biżuterię słowiańską oraz figurki stworów z bestiariusza Słowiańskiego.

 

czerwiec

"Plac Mieczysława czy Plac Garncarski? Ceramika w średniowiecznym Nakle" Plac Mieczysława (czyli współczesny Plac Zamkowy) zwany był również Garncarskim ze względu na liczną obecność garncarzy podczas miejscowych targów. W trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w tymi miejscu na przełomie lat 50. i 60. XX w. znajdowano liczne przykłady średniowiecznej ceramiki użytkowej. Uczestnicy warsztatów poznali jej różne typy, a także sposób wykorzystania w średniowiecznej kuchni. Wykonywali ozdobne dzbany, kafle piecowe oraz figurki dam dworu.

 

wrzesień

"Nie tylko św. Wawrzyniec - patroni kościołów i kapliczek przydrożnych na Krajnie" - Wierzenia ludowe i związany z nimi kult świętych stanowił niegdyś podstawę kalendarza obrzędowego oraz wyznaczał rytm prac na roli. Przybliżyliśmy sylwetki i przedstawienia najważniejszych patronów kościołów krajeńskich, zwróciliśmy uwagę na rolę świętych w podejmowaniu konkretnych prac w gospodarstwie, wierzenia związane m.in. z wróżeniem pogody. W ramach zajęć uczestnicy wykonali dwa rodzaje kapliczek.

 

październik
"ZOO krajeńskie. Zwierzęta z herbów i legend miast Krajny" - Na herbach kilku miast krajeńskich znajdują się zwierzęta (Mrocza - owca, Łobżenica - dzik, Złotów - jeleń). Mimo, że Nakło nad Notecią nie ma w herbie żadnego zwierzęcia w jego historii ważne są dwa zwierzęta - tur (w trakcie prac wykopaliskowych na przełomie lat 50. i 60. XX w. znaleziono 6 czaszek, które były ofiarami zakładzinowymi) oraz konik - przedmiot kultowy lub zabawka z okresu średniowiecza. Uczestnicy zajęć poznali wybrane legendy krajeńskie, a następnie wykonali figurki zwierząt związanych z Krajną.

 

listopad

"Akademia projektanta. Etnodesign - recepcja haftu krajeńskiego i zdobnictwa regionu." Ostatnie zajęcia poświęcone były najnowszym trendom w sztuce i czerpaniu w niej z tradycji wzornictwa ludowego. Uczestnicy przygotowali z gliny przedmioty użytkowe, w których wykorzystali wzory haftu krajeńskiego.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane