Sztuka Polska 1863-1963. Kolekcja Pakoska
26.04.2014 muzeum_2012 3605

Muzeum Ziemi Krajeńskiej obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny. Chcemy je uczcić między innymi prezentacją wystaw szczególnych, takich, które w Nakle jeszcze nie gościły. Taką wystawą jest niewątpliwie otwarta 25 kwietnia wystawa Kolekcji Pakoskiej. Już dziś można śmiało powiedzieć, że jest to wystawa, która w kronikach naszego muzeum zapisze się jako jedno z najważniejszych wydarzeń muzealnych ostatnich lat. Dzięki uprzejmości właścicieli Kolekcji, państwa Anny i Antoniego Michalaków, mamy dziś możliwość bezpośredniej, osobistej konfrontacji z twórcami należącymi do artystycznej elity w sztuce polskiej. Jednocześnie dzięki sposobowi kolekcjonerskiej narracji, oglądając wystawę możemy przejść przyspieszony kurs historii polskiego malarstwa na przestrzeni 100 lat, od Artura Grottgera i 1863 roku poczynając, a kończąc na Andrzeju Wróblewskim i roku 1963. Tego ostatniego reprezentuje aż 6 prac, ale nie powinno to dziwić, gdyż jest to jeden z ulubionych artystów Kolekcjonera. Ogółem na wystawie swoje miejsce znalazło 45 prac aż 40 artystów. Jest to tylko wycinek Kolekcji Pakoskiej. W pełniejszej formie można ją było oglądać w ubiegłych latach w największych muzeach i galeriach naszego kraju. Wystawie towarzyszy katalog wydany z pomocą Muzeum Okręgowego w Toruniu i Towarzystwa Przyjaciół tegoż Muzeum. Stąd w otwarciu wystawy uczestniczył Marek Rubnikowicz dyrektor MOT wraz z zastępcą ds. naukowych Emanuelem Okoniem i kustosz Anną Kroplewską-Gajewską, kuratorką wystawy.