Ars Sacra - otwarcie!
18.03.2016 asystent 2549
18.03.2016

Muzeum

18 marca otworzyliśmy wystawę Ars Sacra - Skarby kultury chrześcijańskiej z terenu Krajny w 1050. rocznicę Chrztu Polski. Zobaczyć na niej można między innymi naczynia i szaty liturgiczne, obrazy oraz rzeźby religijne wypożyczone z różnych parafii krajeńskich między innymi z kościołów: św. Wawrzyńca w Nakle, św. Stanisława w Nakle, Zwiastowania w Potulicach, św. Mikołaja w Ślesinie, św. Wojciecha w Sadkach, św. Macieja w Orlu, Św. Trójcy w Łobżenicy, św. Szczepana w Łobżenicy, p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz Wniebowzięcia NPM w Więcborku oraz św. Jakuba w Bługowie.  Wystawę również wzbogaciła kolekcja ornatów wypożyczonych z  Muzeum Diecezjalnego w Pelpinie.

Podczas zwiedzania będą mogli Państwo dowiedzieć się czym są paramenty i do czego służą np czym jest nawikula, cyborium, bursa, tabernakulum,  czy też na jaką okazję księżą zakładają różowy, albo złoty ornat. Opowiemy także o historii wybranych parafii, a także o ich świętych patronach.

Nawet małe, niepozorne, wiejskie kościołki nie raz skrywają niesamowite skarby. Przedmioty nie tylko cenne materialnie, ale także świadczące o bogatej i nie raz zawiłej przeszłości naszego regionu. Rozsiane po całej Krajnie nie raz malowniczo położone, albo wpisane w urbanistyczną tkankę naszych miast, lub wiosek uświadamiają nam, że nasz region skrywa wiele niesamowitych i wartych odwiedzenia miejsc.

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia wystawy.