Portal
Wystawy czasowe
13.05.2019
Powiązane galerie:

 

 

Wystawa "Opowieść o mieście" zabierze Państwa w podróż w przeszłość naszego miasta. Okazją ku temu jest 720. rocznica nadania praw miejskich. W odróżnieniu od poprzednich wystaw rocznicowych prezentujemy bliższe nam czasy, a zarazem przełomowy okres w historii Nakła jakim był koniec XIX i pierwsza połowa XX wieku. Narrację ekspozycji opieramy o fotografie prezentujące zarówno rozwój architektoniczny, życie religijne, społeczne i gospodarcze mieszkańców miasta. Uzupełnieniem są przedmioty związane ze wspomnianym okresem.


Ekspozycja została podzielona tematycznie na osiem części:

 

  1. Sport - w tej części wystawy prezentujemy m.in. medale, puchary i fotografie Klemensa Biniakowskiego, opaskę naczelniczki żeńskiego Sokoła, fotografie sekcji motocyklowej ZS Stal, łańcuch II Rycerza Bractwa Kurkowego w Nakle, sztandar TG Sokół, dyplomy zapaśnika Antoniego Maćkowiaka oraz brązowy medal olimpijski Moniki Chabel.
  2. Rynek - serce miasta, Powiat Nakielski i rozwój miasta – ta część wystawy skupia się głównie wokół serca miasta jakim był i nadal jest Rynek. Znajdujące się w tym miejscu zdjęcia, pocztówki i rysunki prezentują przeobrażenia jakie zachodziły na tym obszarze. Uzupełnieniem są dwie mapy: jedna z I poł. XX wieku prezentująca Nakło oraz okoliczne wioski z podwójnym nazewnictwem niemieckim i polskim, na drugiej zaznaczyliśmy najważniejsze miejsca i obiekty znajdujące się w mieście na przełomie stuleci.
  3. Życie mieszkańców – w tej części wystawy znajdują się między innymi zdjęcia mieszkańców Nakła na różnych etapach ich życia. Warto przyjrzeć się uważniej fotografiom i pozującym do nich osobom także pod kątem mody i zmieniających się gustów.  
  4. Miasto na przełomie wieków,  Noteć i Kanał Bydgoski pod koniec XIX i na początku XX wieku – ta część wystawy skupia się głównie na architekturze. Na zdjęciach znajdują się wspaniałe kamienice, spichlerze, czy też urzędy. Prezentujemy również fotografie z ujęciami terenów nad rzeką. Dziś niewiele pozostało z tej niegdyś tętniącej życiem dzielnicy. Nie ma już starego mostu, magazynów i spichlerzy, a ruch na Noteci praktycznie zamarł, dlatego tym bardziej warto zobaczyć jakie niesamowite widoki utraciliśmy.
  5. Kultura i szkolnictwo –pokazujemy tu zdjęcia najważniejszych szkół nakielskich i ich uczniów. Nie zabrakło także zdjęć i przedmiotów związanych z nakielską Strzelnicą, która niegdyś była miejscem zabawy dla elit miasta, a w czasach powojennych przekształconym w Nakielski Ośrodek Kultury. Prezentujemy także popiersie Rafała Blechacza wykonane przez …
  6. Życie religijne – należy pamiętać że przed II wojną światową w Nakle żyli obok siebie wyznawcy trzech religii: katolicy, protestanci oraz żydzi. Wśród zebranych w tej części wystawy eksponatów znajdują się relikty nagrobków z nieistniejących cmentarzy, liczne zdjęcia świątyń oraz życia religijnego mieszkańców, a także paramenty.
  7. Nakielanie na frontach – w tej części wystawy prezentujemy m.in. rekonstrukcję munduru powstańca wielkopolskiego (oparty o pruski mundur wz. M16), bluzy mundurowe Józefa Małkowskiego i Brunona Kitkowskiego, mundur żołnierza Armii Czerwonej. W gablocie fotografie z wizyty gen. Józefa Hallera, portrety Edmunda Bartkowsiego, medale Władysława Marosza, pamiątki po Walentym Czyżu, popiersie Józefa Piłsudskiego (autor Michał Banaszek).
  8. Przemysł w Nakle nad Notecią,  Królewska Kolej Wschodnia - prezentujemy tu m.in. sztandary Cechu Rzeźnicko- Wędliniarskiego, Zakładów Mięsnych i Towarzystwa Przemysłowego; skrzynkę na smalec, fotografie kolei, gazowni, rzeźni, cukrowni, Fabryki Narzędzi Stolarskich, młyna Baerwalda; butelki z browaru Herrmann, reper z wiaduktu cukrowskiego.

 

 

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT