MOJE NAKŁO - MOJA HISTORIA
09.05.2018

MOJE NAKŁO - MOJA HISTORIA

W 2017 roku Oddział Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił projekt „MIASTO  - LUDZIE – MUZUEM”, który zakładał realizację wystaw prezentujących opowieść o miastach widzianą przez pryzmat ludzi, którzy mieli znaczący wpływ na ich rozwój. W projekcie wzięło udział łącznie 18 muzeów w tym nasze nakielskie.

Zorganizowana przez nas wystawa „MIASTO  - LUDZIE – MUZUEM” prezentowała sylwetki ludzi, którzy w mniejszym lub większym stopniu zaistnieli w świadomości mieszkańców. Po przez tą ekspozycję chcieliśmy zwrócić uwagę, że nie tylko tzw. elity mają wpływ na kształt miejscowości. Wystawa stała się okazją do przeprowadzenia szeregu wywiadów z wybranymi mieszkańcami miasta i pokazania ich w miejscach, które są dla nich ważne. Praca nad tą ekspozycją uświadomiła nam jak cenne są wspomnienia mieszkańców, stanowią bowiem skarbnicę wiedzy o wcześniejszych czasach i pokazują jak zmieniło się miasto, warunki życia oraz zwyczaje.

Aby zachować wspomnienia Nakielan zdecydowaliśmy się utworzyć archiwum pamięci. Nazwaliśmy je MOJE NAKŁO – MOJA HISTORIA. W ramach archiwum przeprowadzamy wywiady z mieszkańcami miasta, które albo nagrywamy albo spisujemy. Podczas spotkań pytamy między innymi o historie rodziny, ciekawe wydarzenia z życia, miejsca w mieście i gminie szczególnie ważne dla tej osoby i czym zajmowała się na co dzień. Szczególnie interesują nas związki z miastem, szkołami, zakładami pracy, czy też sklepami i miejscami kultowymi. Każdy z przeprowadzonych wywiadów wzbogaca naszą wiedzę o Nakle i jego bogatej przeszłości. Na nowo ożywają zapomniane miejsca, budynki oraz nazwy także i konkretnych części miasta. Dziś młodsze pokolenia nie mają świadomości jak kiedyś wyglądały nakielskie Łazienki i jak się tam bawiono, a nazwa Katarynka odchodzi w zapomnienie. Z panoramy miasta zniknęło wiele zabytków w tym fontanna przy NOK-u, altana w Parku Jana III Sobieskiego, niektóre kamienice, spichlerze z muru pruskiego i wiele innych. Powoli w zapomnienie popadają kultowe sklepy, lokale, zakłady pracy. Z krajobrazu miasta zniknęły nakielska winiarnia, Fabryka Narzędzi Stolarskich i Kół Pasowych Antoniego Wardzińskiego, rzeźnia miejska, kino Apollo. Podobny los spotkał wiele lokali gastronomicznych np. restaurację dworcową, bar mleczny, czy też kawiarenkę Jana Bonczka.

Równie cenne jak same wywiady są fotografie, które chętnie skanujemy albo przyjmujemy do zbiorów. Są one bogatym źródłem informacji i wzbogacają wywiady w zakresie wizualnym.

Aby archiwum pamięci mogło powstawać potrzebujemy Państwa pomocy. Tylko i wyłącznie dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu możliwym jest jego tworzenie.