Portal
Nie wyrzucaj! Przekaż do muzeum.
08.10.2018
grafika

NIE WYRZUCAJ! PRZEKAŻ DO MUZEUM.

 

Muzeum Ziemi Krajeńskiej chciało by Państwa zaprosić do udziału w projekcie “Nie wyrzucaj! Przekaż do muzeum”. Idea akcji  jest prosta - wielu z nas ma w domach przedmioty po rodzicach, dziadkach a nawet starszych krewnych, które niekoniecznie są przydatne. Zazwyczaj leżą upchnięte w zakamarkach naszych domów i zapomniane przez wszystkich, stopniowo pokrywają się kurzem. Ostatecznie ich los kończy się na śmietniku. Będąc świadkami ubiegłych dziesięcio i stuleci wiele z tych, pozornie nieinteresujących, rzeczy może mieć wartość historyczną. Dla wielu mogą być tylko śmieciami, ale dla przyszłych pokoleń będą skarbnicą wiedzy. Dlatego zachęcamy Państwa do przemyślenia czy faktycznie warto wyrzucać takie przedmioty. Alternatywą jest przekazanie ich do muzeum. Oczywiście nie wszystko może zostać eksponatem muzealnym, dlatego przedstawiamy przykładową listę przedmiotów, które szczególnie nas interesują.  

 

Pomysł na stworzenie kolekcji ceramiki i szkła nie pojawił się od razu. Wszystko zaczęło się od przynoszonych przez mieszkańców gminy Nakło przedmiotów. Początkowo trafiały do nas głównie pojedyncze: talerze, szklanki, filiżanki, cukiernice często będące pozostałością po wytłuczonych serwisach lub kompletach. Przez kilka lat ilość naczyń stopniowo rosła stając się trzonem przyszłej kolekcji. Ponieważ w zbiorach dominowały przedmioty wytwarzane przez polskie manufaktury, albo działające na terenach RP, właśnie na takich przedmiotach zdecydowaliśmy się skupić.

Ceramika z naszych zbiorów pochodzi głównie z zakładów: Karolina  w Jaworzynie Śląskiej (Koenigszelt), Wawel w Wałbrzychu (Waldenburg – K.Krister), Wałbrzych (Waldenburg – Carl Tielsch-Altwasser), Włocławek, Ćmielów, As Ćmielów i Ćmielów Świt, Chodzież (Kolmar), Lubiana, Mirostowice, Bochnia, Steatyt Katowice, Bogucice (Giesche), Pruszków, Tułowice (Tillowitz), natomiast szkła powstawały w hucie szkła w Ząbkowicach, hucie Julia , Hortensja, Niemen oraz innych. Wiele z tych wytwórni zostało założonych przez Niemców, zwłaszcza te znajdujące się na Dolnym Śląsku. Po wojnie zostały przejęte przez Państwo Polskie i upaństwowione.

Naczynia ceramiczne i szklane polskich wytwórni kiedyś stanowiły przedmioty marzeń wielu gospodyń domowych czasu PRL-u. Nie było je łatwo zdobyć, więc gdy to już się udało stawały się cenniejsze niż nie jeden skarb. Oryginalne kształty, kolorystyka i malatura wzorowane czy to twórczością Pablo Picassa, sztuką ludową, stylem secesyjnym, art. deco, czy też po prostu zwykłym pragmatyzmem sprawiły, że wiele z tych rzeczy do dziś zachowało swój urok. Jednocześnie są przykładem polskiego dizajnu, myśli artystycznej oraz wzornictwa przemysłowego  ubiegłego stulecia.

Niestety po 1989 roku podejście do wszystkiego co było związane z poprzednim ustrojem stało się negatywne. Wychodzono z założenia, że powstałe w tamtych czasach przedmiot źle się kojarzą, są po prosty brzydkie lub niemodne. Takie podejście często przesądzało o ich losie. Niesyty i dziś nie każdy potrafi docenić ich urok i wartość, przez co ulegają zniszczeniu, albo trafiają na śmietnik. Właśnie dlatego jeśli mają Państwo w domach niechcianą ceramikę, albo szkło zachęcamy do przekazania ich do muzeum. Jeśli będą pasowały do zbiorów staną się częścią kolekcji.

 

 

Kolejną bardzo ważną dla nas kolekcją są zbiory pocztówek i fotografii. To co nas interesuje to stare zdjęcia z XIX i XX wieku z terenu naszej gminy. Szczególnie interesują nas zdjęcia: przedstawiające kultowe miejsca takie jak Łazienki Nakielskie, Katarynka, znane sklepy, zakłady pracy takie jak rzeźnia miejska, cukrownia, gazownia, młyn, a także fotografie szkół. Ponad to zbieramy zdjęcia cmentarzy, ulic, konkretnych budynków, a także obszarów miasta takich jak np. tzw. Niskie i Język (stary port rzeczny), Judenhof (obszar cmentarza żydowskiego, ul. Młyńska), Rudki, Zanotecie, Plac Zamkowy, Fyszra i wiele innych.  Mile widziane są również zdjęcia z imprez i zabaw miejskich jak również zdjęcia rodzinne. Pamiętajmy, że czas biegnie do przodu, a wraz z nim zmieniają się nasze miasta, zmienia się moda, zwyczaje i tradycje. Jeśli są Państwo w posiadaniu takich fotografii to nasze muzeum chętnie je przyjmie do zbiorów. Natomiast jeśli nie chcą się Państwo rozstać z albumami to chętnie zeskanujemy takie zdjęcia, będziemy je przechowywać w wirtualnej postaci, a oryginały pozostaną w Państwa zbiorach.

 

Trzecią kolekcją ważną dla nas są zbiory etnograficzne. Wszystko co jest związane z dawnym życiem na wsi może stać się przedmiotem szczególnie interesującym dla przyszłych pokoleń. Wiele zawodów odeszło już w zapomnienie, przedmioty używane jeszcze 50 lat temu dziś są zastępowane nowoczesnymi urządzeniami, a zwyczaje kiedyś praktykowane powoli ulegają zapomnieniu. Dlatego tym bardziej warto przekazać takie rzeczy do muzeum.

 

Wszystko co związane z historią miasta oraz jego mieszkańców również będzie dla nas cenne. Mogą to być dokumenty i archiwalia np. akty chrztu, pierwszej komunii, ślubu, bilety kolejowe, kartki żywnościowe, przedwojenne kontrakty zakupu, plany, mapy, medale i legitymacje do nich i wiele innych.

Zbieramy również stare meble. Ostatnio przybyło nam do zbiorów sporo mebli z lat 50-80 XX wieku. Było to związane z nadal trwającą akcją „Nakło w PRL-u”. Kilka przedmiotów w tym dwa fotele udało się w ostatniej chwili uratować przed spaleniem.

Przygarniamy do zbiorów również przedmioty codziennego użytku, ubrania, tkaniny, hafty i zabawki. Przedmioty pochodzące głównie z lat 50-80 XX wieku, a także starsze z I poł. XX oraz XIX stulecia.

 

Podsumowując zanim Państwo wyrzucą albo zniszczą jakiś przedmiot prosimy się dobrze zastanowić. To, że dla Was może wydawać się mało interesujący, nie znaczy, że nie ma wartości historycznej, a przez to i muzealnej.

Gdyby byli Państwo zainteresowani przekazaniem do muzeum prosimy wpierw zadzwonić pod nr 52 386 08 64. Podczas wstępnej rozmowy ustalimy czy jesteśmy zainteresowani. Mogą Państwo również przesłać zdjęcia w wiadomości na Facebooku, albo wysłać je na muzealnego maila:

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT