Portal
Lekcje muzealne
10.10.2018
grafika

Oprócz zwiedzania wystaw, zarówno stałej ekspozycji – Krajna i Nakło od pradziejów do współczesności, jak i wystaw czasowych, proponujemy Państwu uczestnictwo grup zorganizowanych w lekcjach muzealnych. Istnieje również możliwość zamówienia lekcji do szkoły. W takiej sytuacji muszą Państwo przygotować odpowiednią salę, z rzutnikiem, laptopem i ekranem (białą ścianą). Jeśli szkoła znajduje się poza miastem potrzebny będzie transport ( w obie strony).

 


 

 

Z zakresu historii kultury:

 

 

Mitologia Słowian

Na lekcji omawiane są takie zagadnienia jak wierzenia Słowian, wygląd świątyń, poszczególni bogowie czczeni w okresie przedchrześcijańskim, demonologia i przesądy i ich wpływ wywarły na naszą kulturę. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

W czasach rycerzy i miast warownych

czyli kilka słów o tym, jak wyglądało życie w średniowiecznym Nakle. (Lekcja przeprowadzana w oparciu o eksponaty znajdujące się na wystawie stałej i materiały dodatkowe. Opowiada o życiu w średniowiecznym Nakle, od wyglądu samego miasta: zamku, domów, murów, wyjaśnienie pojęć takich jak „Cech” czy „Kasztelan”, do opisu czym zajmowali się mieszczanie nakielscy, jak się ubierali, co jedli, jak świętowali itp.) Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

Cmentarze

Lekcja przybliża obyczaje związane z pogrzebem i pochówkiem od czasów słowiańskich do współczesności, wyjaśnia, czym jest cmentarz i jakie znaczenie mają jego poszczególne elementy, skąd się wzięło „święto zmarłych”, co to jest katafalk, epitafium czy kolumbarium, i co w XXI wieku robią strzyga czy wąpierz. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

Uśmiech mantikory czyli słów kilka o stworach mitycznych, ich symbolice i obecności w sztuce
Na podstawie wybranych dzieł mistrzów omówione zostają najróżniejsze stworzenia mityczne – smoki, syreny, chimera, cerber, centaury, feniks i wiele innych, zarówno od strony samych mitów i wierzeń z nimi związanych ale także od strony symbolicznej – ikonograficznej, czyli ich znaczenia dla sztuki. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna. Uwaga techniczna – jest to długa lekcja – minimum 90 min.

 

Przy polskim stole - czyli krótka historia jedzenia i gotowania

Podczas tej lekcji uczestnicy mają okazję zapoznać się z historią kuchni polskiej od pierwszych Piastów do czasów współczesnych. Dowiedzą się m.in. skąd się wzięły w Polsce ziemniaki, co ma wspólnego Wawel z włoszczyzną, jak wyglądała uczta barokowa, poznają kilka zapomnianych przepisów (kapłon we flaszy – jak ugotować kurczaka w butelce) itp. Opowiemy również o kuchni naszego regionu, a uczestnicy lekcji będą mogli bliżej przyjrzeć się zabytkowym przedmiotom związanym z gotowaniem.
Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

Szaleństwa mody męskiej
Lekcja w zabawny sposób komentuje przemiany strojów, obyczajów oraz sposobu postrzegania tego co panom przystoi na przestrzeni 10 wieków.

 

Od tuniki do sukienki mini - moda XIX i XX w.
Lekcja w zabawny sposób komentuje przemiany strojów, obyczajów oraz sposobu postrzegania tego co paniom przystoi na przestrzeni 2 wieków.

 

Jesteś baranem, sokołem a może smokiem? - znaki astrologiczne w różnych kulturach.
Uczestnicy zająć dowiedzą się czym jest astrologia i jaką rolę odgrywała w dawnych czasach dla różnych kultur.

 

Od Pytii do św. Andrzeja czyli jak wróżono w dawnych wiekach.
Uczestnicy zająć dowiedzą się czym jest wróżbiarstwo i w jaki sposób wróżono w dawnych wiekach.

 

Od Mickiewicza do Halloween czyli o święcie zmarłych.

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jakie przemiany zaszły na przestrzeni wieków w sposobie obchodzenia święta zmarłych.

 

 

Z zakresu sztuki:


Wielcy polscy artyści.

Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna. Cykl lekcji ukazujących sylwetki największych artystów, krótki opis życia oraz analiza najważniejszych dzieł. W tej chwili dostępne tematy:

 

     - Józef Mehoffer

     - Leon Wyczółkowski

     - Jan Matejko

 

Sztuka i sacrum.

Cykl lekcji omawiających zarówno sztukę jak i zagadnienia związane z postaciami śwetych, aniołów czy Matki Bożej, w łatwy i przyjemny sposób przybliżają zagadnienia z dziedziny sztuki, teologii ale i obyczajów i tradycji ludowych. W tej chwili dostępne tematy:

 

     - Anioły w sztuce *

 

     - Najświętsza Maria Panna - ikonografia, słynne wizerunki i sanktuaria

 

     - Święci krajeńscy, od Anny do Wojciecha - patroni kościołów na krajnie *

 

 

Miłość w sztuce.

Zajęcia przeznaczone dla uczniów od 15 roku życia.

 

 

Słynne kobiety w sztuce.

Lekcja ukazująca sylwetki największych artystek, krótki opis życia oraz analiza najważniejszych dzieł.

 

 

 

Z zakresu etnografii i wiedzy o regionie:


Poznaj swój region - lekcja muzealna o historii, tradycji i sztuce Krajny i Pałuk.

Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

Obyczaje i obrzędy weselne na wsi regionu krajeńskiego. 

Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

Andrzejki- przyszłość woskiem lana

Obyczaje związane z katarzynkami i andrzejkami, skąd się wzięła tradycja wróżb i sposoby wróżenia. Lekcja interaktywna – uczestnicy biorą udział w różnego rodzaju wróżbach.

 

Bóg Się Rodzi - obrzędy związane z Wigilią i Bożym Narodzeniem.

Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

Wielkanoc na wsi – tradycja uświęcona

Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

 

 

Z zakresu muzealnictwa:

 

Z otchłani wieków. O skarbach w muzeum i źródłach historycznych.

Podczas lekcji można zapoznać się z funkcjonowaniem muzeum jako instytucji a także z pracą muzealnika.

 

 

Z zakresu historii:

 

Nakło – miasto trzech kultur.

Lekcja ta omawia historie współistnienia polskich, żydowskich i niemieckich mieszkańców Nakła w XIX i XX w. [do 1945r.], ich wzajemne stosunki, wkład w kulturę i gospodarkę miasta. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

Nakło – miasto trzech kultur.

Spacer po mieście (trasa długości około 6,5 km).

 

Powstanie Wielkopolskie na Krajnie.

 

 

 

Dla najmłodszych:

 

Biało-czerwone urodziny.
Lekcja dotyczy zagadnień związanych z symbolami narodowymi – godłem, flagą i hymnem a także wydarzeń historycznych związanych z rozbiorami i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Podczas zajęć uczestnicy mają okazję sprawdzić swoje umiejętności rysunkowe bowiem między kolejnymi częściami teoretycznymi sporządzają kartę urodzinową dla Polski z wykorzystaniem wiedzy nabytej w pierwszej części spotkania.

Legendy Krajny.
Czytanie wybranej legendy połączone ze spotkaniem z autorką. Ciekawym urozmaiceniem może być lekcja - Poznaj swój region - lekcja muzealna o historii, tradycji i sztuce Krajny i Pałuk.

 

Zoo Krajeńskie - czyli zwierzaki z herbów i legend miast na Krajnie *
Lekcja opracowana z myślą o grupach przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Uczestnicy zajęć dowiedzą się: jakie zwierzątka są związane z Krajną, czym jest herb i jak może wyglądać, poznają również wybrane legendy krajeńskie związane z mitycznymi stworzeniami.

 

Co to jest sztuka?
Lekcja opracowana z myślą o grupach przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się co to jest sztuka, czym się różni rysunek o drzeworytu, dlaczego koń na obrazie może być zielony i koło od roweru może być rzeźbą. Podczas lekcji prowadzący wykorzystuje prezentację multimedialną oraz przykładowe dzieła sztuki i narzędzia służące artystom w ich tworzeniu.

 

 

Lekcje oznaczone * można połączyć z tematycznymi warsztatami plastycznymi.

 


 

 

Cennik

 

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rezerwację terminów lekcji pod numerem

(0 52) 386-08-64.

bilet ulgowy - 4 zł
bilet normalny - 5 zł

Opiekunowie grup wstęp wolny.

 


 Link do galerii

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT