Prezentacja sztandaru

Prezentacja sztandaru - opis wydarzenia

14 marca 2024 r. odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja sztandaru "Towarzystwa Uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-19 w Nakle nad Notecią". W spotkaniu wzięli udział między innymi burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała, Starosta Nakielski Tadeusz Sobol, radni Gminy Nakło, Tomasz Stanecki wnuk podpułkownika Edmunda Bartkowskiego, a także osoby odpowiedzialne za przekazanie sztandaru do muzeum. Zgromadzonych gości przywitał dyrektor muzeum Tomasz Pasieka, głos zabrał również burmistrz, który przywołał wspomnienie zmarłej niedawno druhny Teresy Bachty. Następnie dyrektor muzeum przybliżył zgromadzonym gościom historię sztandaru oraz go zaprezentował. Po prezentacji sztandaru dr Kamila Czechowska wygłosiła wykład "Organizacje weteranów Powstania Wielkopolskiego na Krajnie i Pałukach w latach 1920-1939".

Na czas spotkania zostały udostępnianie pozostałe trzy sztandary powstańcze znajdujące się w naszych zbiorach w tym dwa sztandary Towarzystwa Uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-19 z Mroczy i Paterka.

 

Z dziejów powstańczych organizacji

    Pierwsze nakielskie organizacje zrzeszające powstańców wielkopolskich zaczęły powstawać już w 1920 roku. W 1923 r. Towarzystwo byłych Powstańców pod wodzą Wacława Cichego liczyło 57 członków i w tym okresie przystąpiło do poznańskiego związku Towarzystw Uczestników Powstania Wielkopolskiego. Pierwszy rozłam w szeregach nakielan nastąpił w 1924 r. (powstało wówczas Towarzystwo Powstańców i Wojaków), łącznie w mieście działało pięć organizacji skupiających byłych wojskowych i powstańców, w tym dwa o rodowodzie powstańczym.
    Kolejny rozłam w Towarzystwie Uczestników Powstania Wielkopolskiego (TUPW) nastąpił w 1930 r. Od organizacji zarządzanej przez kontrowersyjnego Wacława Cichego (wystarczy wspomnieć, że na początku lat 20. XX w. próbował przywłaszczać sobie zadania policyjne prowadząc obławy, rewizje i rekwizycje domowe, a jego działania w kolejnych latach budziły wiele emocji) odłączyła się grupa kilkudziesięciu osób. Na czele nowej organizacji stanął Franciszek Wika, nowo utworzone Towarzystwo Uczestników Powstania Wielkopolskiego uzyskało poparcie poznańskiego Związku TUPW  i jednocześnie zabrało sztandar i pamiątki zgromadzone w poprzednich latach. Organizacja Wiki liczyła 90 członków, Cichego 70.
    Nieznane są losy zabranego przez nowe Towarzystwo sztandaru, być może został zwrócony TUPW pod wodzą W. Cichego, gdyż w 1932 r. ufundowano nową chorągiew, którą poświęcono w czternastą rocznicę powstania w Nakle, czyli 1 stycznia 1933 r. Z obchodów tych zachowała się relacja prasowa opublikowana na łamach Głosu Krajny (nr 2 z 6 stycznia 1933 r.) i jedna fotografia. Z artykułu dowiedzieć się można m.in. że chrzestnymi sztandaru było 29 osób, w tym m.in. starosta Ignacy Wuyek, burmistrz Teodor Bobowski, Jan Okopiński, Dr Czesław Meissner (prezes Związku
z Poznania). Uroczystości rozpoczęły się o godz. 7:30 odegraniem hejnału z wieży ratusza, godzinę później złożono kwiaty na grobach powstańców. O godz. 11 rozpoczął się przemarsz do kościoła na mszę św., po niej przemaszerowano do strzelnicy i odbyło się uroczyste zebranie z licznymi przemówieniami i gratulacjami. Wieczorem miało miejsce przestawienie p.t. Zemsta Cygana w wykonaniu amatorskiego teatru a po nim zabawa taneczna, która zakończyła się o godzinie 4 nad ranem.

 

Wspomóż renowację sztandaru

Sztandar Planujemy poddać niezbędnym zabiegom konserwatorskim, w tym celu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie zadania w ramach rządowego programu Wspieranie działań muzealnych. W związku z tym konieczne jest zebranie środków niezbędnych do zapewnienia wkładu własnego. Właśnie dlatego zwracamy się z prośbą o finansowe wsparcie, dzięki któremu uda się uzbierać potrzebną kwotę. Środki można wpłacać na konto: 
BS Nakło nad Notecią 04 8179 0009 0021 5387 2000 0010, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, koniecznie z wpisem „darowizna na konserwację sztandaru”.

 

Wyjątkowa okazja!

Wszystkie cztery sztandary powstańcze będą udostępnione dla zwiedzających do niedzieli 24 marca. Po tym czasie zostaną odpowiednio zabezpieczone i wrócą do magazynu. Jest to wyjątkowa okazja aby je zobaczyć, dlatego zapraszamy do muzeum.
Przypominamy, że możecie nas odwiedzać od poniedziałku do piątku od godziny 9:00  do 16:00 (ostatnie wejście na wystawy 15:30) i w niedzielę od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na wystawy 15:30).