Wernisaż wystawy Sztuka cierpliwości. Haft diamentowy Anny Sergott

We wtorek 14 maja 2024 r. odbył się wernisaż wystawy „Sztuka cierpliwości. Haft diamentowy Anny Sergott”. Pani Anna Sergott jest kustoszem nakielskiego muzeum, gdzie między innymi zajmuje się muzealną ofertą edukacyjną, prowadzi warsztaty i organizuje wystawy, natomiast w chwilach wolnych od pracy swoją uwagę poświęca haftowi diamentowemu. Jak sama mówi technika ta wymaga wielkiej cierpliwości i czasu, ale również wycisza i pozwala odpocząć.

Haft diamentowy jest niezwykle interesującą, a jednak wciąż jeszcze mało znaną formą twórczą polegającą na wypełnianiu maleńkimi elementami „diamentami” plansz, powierzchni tkanin czy przedmiotów, tak by uzyskać obraz lub motyw dekoracyjny. Całość nawiązuje do uznanych gałęzi rzemiosła artystycznego jakimi są mozaiki czy mikro-mozaiki, choć już przy zastosowaniu współczesnych technik. Tworzenie haftów diamentowych wymaga cierpliwości, czasu i precyzji. W zamian otrzymuje się jednak niezwykle interesujący efekt wizualny w gotowych pracach i spokój, bowiem mozolna walka z kolejnymi dziełami przynosi odprężenie i wyciszenie.  Na ekspozycji zaprezentujemy 28 prac o różnorodnej tematyce od martwej natury przez pejzaże do portretów czy ikon. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.