Najmłodsi świętowali

31 maja w Parku 700-lecia w Nakle nad Notecią rozbrzmiewały dziecięce śmiechy. Pogoda nie pokrzyżowała planów, a frekwencja podczas Dnia Dziecka 2026 dopisała.

Zielone parkowe alejki zamieniły się w tętniące życiem, wielobarwne królestwo radosnych okrzyków i beztroski. Na bystrzaków i sportowców czekały angażujące łamigłówki wymagające sprytu oraz konkurencje sprawnościowe dla przyszłych mistrzów olimpijskich lub miłośników piłki nożnej. Dzieci mogły wykonywać akrobacje na gigantycznych dmuchańcach. Mali goście robili pamiątkowe zdjęcia i „przybijali piątki” z uroczymi, wielkimi maskotkami Myszek Miki i Minnie czy Hello Kitty. Nie mogło zabraknąć słodkości - pysznej drożdżówki czy lodów. W centralnym miejscu parku stanęła scena, na której zaprezentowali się m.in. podopieczni Agnieszki Kartaszewicz, którzy oczarowali wokalnie słuchaczy. Dla zgromadzonych wystąpiły cheerleaderki z NOK-u, które przygotowała Monika Łabisz. Taneczne popisy to już zasługa zespołu Fantastic Kids, nad którymi czuwała Agnieszka Misiorek-Franków, będąca tego dnia prowadzącą wydarzenie. To ona opowiadała o tym, co dzieje się w parku, przepytywała gości na scenie i zachęcała dzieci do wspólnej zabawy. Warto podkreślić, że w trakcie wydarzenia udało się połączyć rekreację z edukacją. Strażacy z OSP Nakło nad Notecią opowiedzieli o pierwszej pomocy. Druhowie dumnie prezentowali wóz i sprzęt gaśniczy, dzieląc się przy tym opowieściami o swojej niebezpiecznej pracy. Z kolei o to, by historia nie odeszła w zapomnienie, zadbali kustosze z Muzeum Ziemi Krajeńskiej, przemycając na swoich stanowiskach fascynujące akcenty regionalne. Śmiałkowie mogli wcielić się w wojów Bolesława Krzywoustego i spróbować strzelać z łuku do drewnianej bramy grodu zajmowanego przez Pomorzan w 1109 r. czy też, niczym powstańcy wielkopolscy, rzucać woreczkami imitującymi granaty do okien karczmy w Ślesinie - ostatniego punktu oporu niemieckiego w trakcie Bitwy o Ślesin w 1919 r. Na miejscu nie zabrakło też Radia Nakło, które relacjonowało na żywo nakielski Dzień Dziecka. Oprócz dorosłych reporterek obecne były także te nieco mniejsze z audycji Mali na Fali, które z równie wielkim zaangażowaniem przeprowadzały wywiady z gośćmi. Kolejki do stoisk z tatuażami, koralikami, kolorowankami, pleceniem warkoczyków nie malały do samego końca wydarzenia. Oferta Dnia Dziecka w Nakle nad Notecią tradycyjnie była bogata.

Niedzielne popołudnie było pełne emocji, kolorów i dobrej zabawy. Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie, a dzieci wróciły do domu zadowolone. Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili ten czas razem z nami w Parku 700-lecia. Stworzyliśmy wspólnie wspomnienia, które zostaną z nami na długo. A ponieważ w każdym z nas – bez względu na metrykę – drzemie odrobina dziecka, wszystkim małym i dużym życzymy, aby uśmiech i dziecięca radość towarzyszyły Wam każdego dnia!

Ponadto dziękujemy sekcjom wokalnym i tanecznym oraz cheerleaderkom z NOK, KS Czarni Nakło, strażakom OSP Nakło nad Notecią, Planecie Świetnej Zabawy, Lodziarni Pubanc, BNP Paribas Bank Polska S.A., a także wolontariuszom z ZS-P nr 4 z  Joanną Kotewą na czele. Wydarzenie dofinansowano z Budżetu Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym.

O to, by nuda nie miała do parku wstępu, zadbała zgrana ekipa organizatorów: Nakielski Ośrodek Kultury, Radio Nakło 107,5 FM, Nakielski Sport sp. z o.o., Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią oraz Gmina Nakło nad Notecią.

fot. Szymon Niemczewski