Symboe Nakła nad Notecią

Symbole Nakła nad Notecią:

 

Herb Miasta i Gminy Nakło nad Notecią 


Między 29 maja a 3 czerwca 1299 r. książę Władysław Łokietek nadał prawa miejskie Nakłu nad Notecią. Z okazji 721 rocznicy prezentujemy serię krótkich filmów poświęconych naszemu miastu. Zaczynamy od najważniejszego symbolu - herbu.


Flaga Miasta i Gminy Nakło nad Notecią

Flaga gminy została ustanowiona w czerwcu 1999 r. Jest to prostokątny płat tkaniny koloru błękitnego, w którego centralnej części umieszczono herb gminy, a pod nim białą poziomą linię falistą. Linia symbolizuje rzekę Noteć.

Flaga M i Gminy Nakło nad Notecią

 


Hejnał Nakielski

W 2016 roku Urząd Miasta w Nakle nad Notecią ogłosił konkurs na skomponowanie hejnału dla miasta. Wyzwania podjęło 21 twórców. Zmagania wygrał muzyk Krzysztof Marlewski, który jest wieloletnim trębaczem Opery Nova w Bydgoszczy.

W regulaminie konkursu między innymi napisano, że utwór ma trwać 120 sekund, ponad to ma być „nacechowany pozytywnymi zdarzeniami jak: przyłączenie grodu nakielskiego do ziem polskich, w 1113 r. , zjazd książąt Polski i Pomorza w 1324 r., budowa Kanału Bydgoskiego, powstanie wielkopolskie...”.

Po raz pierwszy hejnał  rozbrzmiał 1 lutego 2017 r. z wieży kościoła pw. św. Stanisława BiM  w Nakle nad Notecią. Od tego dnia można go usłyszeć codziennie o godz. 12.00.

 

 


Konik Nakielski

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w swoich bogatych zbiorach ma najróżniejsze skarby. Są w śród nich także średniowieczne zabawki znalezionych na Placu Zamkowym w Nakle podczas prowadzonych tam w latach 60 XX w. badań archeologicznych. Wśród nich najciekawszym obiektem jest drewniany konik, którego możecie zobaczyć na wystawie stałej nakielskiego muzeum. Natomiast od 2019 r. w Parku 700-lecia stoi odlana z brązu kopia wspomnianej wcześniej zabawki.

Dzięki staraniom pracowników Muzeum Ziemi Krajeńskiej oraz urzędu miasta i gminy Nakło na przestrzeni ostatnich kilknastu lat Konik Nakielski urósł do roli nieoficjalnego symbolu miasta. Jego charakterystyczny kształt jest już rozpoznawany w gminie, a także poza jej granicami. 

Więcej o Koniku przeczytacie na tej stronie https://muzeum.naklo.pl/strona/1417-konik-nakielski