Wielkanoc na Krajnie

Oferta Wielkanocna

Na okres wiosenno-wielkanocny opracowaliśmy specjalną ofertę edukacyjno-warsztatową dla szkół i przedszkoli. Składa się z lekcji edukacyjnej z prezentacją multimedialną oraz różnych warsztatów do wyboru. Można wybrać wyłącznie lekcję lub konkretne warsztaty, albo oba na raz. Zajęcia odbywają się w budynku muzeum, ale jesteśmy w stanie dojechać również do waszych placówek. W takiej sytuacji jeśli wasza placówka znajduje się poza terenem gminy Nakło nad Notecią należy doliczyć koszty dojazdu.

 

O lekcji muzealnej:

Opracowana przez kustoszkę Annę Sergott lekcja pt. "Wielkanoc na wsi – tradycja uświęcona" przybliża słuchaczom zwyczaje, obrzędy i tradycje wielkanocne na Krajnie. Czas trwania wykładu wynosi od 30 do 45 minut, w zależności od tego jaką ilością czasu Państwo dysponują. Opłata za uczestnictwo w lekcji wynosi 6,00 zł od dziecka.

Lekcja Wielkanoc na wsi

 

Warsztaty wielkanocne do wyboru:

 

  • Kogut wielkanocny

Warsztaty te, opracowane przez Krzysztofa Kamila Przygodę, stanowią część cyklu „Zabawki naszych przodków”, podczas których uczestnicy wykonują przedmioty inspirowane tymi, które tworzyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. W czasach, w których wszędzie dominują łatwo dostępne zabawki z tworzyw sztucznych, cykl warsztatów pokazuje i uczy, że zabawki można wykonać samemu z naturalnych materiałów. Podczas tych konkretnych zajęć uczestnicy wykonują papierowego kogutka, który może stać się ozdobą wielkanocnego stołu, zawisnąć na stroiku albo w oknie.

Zadanie polega na odrysowaniu koguta od szablonu, wycięciu go, wycinaniu i klejeniu poszczególnych części takich jak grzebień, skrzydełka, ogon itd. Poziom trudności dopasowujemy do wieku uczestników. Młodsze dzieci wykonują prostszy wariant, a starsze nieco trudniejszy. 

Opłata za udział w zajęciach wynosi 15,00 zł od osoby. W zależności od umiejętności manualnych uczestników warsztaty mogą trwać od godziny do półtorej. 

Kogucik w wersji łatwej

 

Kogucik w wersji dla zaawansowanych

 

Kogucik wersja trudniejsza

 

 

  • Palmy wielkanocne

 

Krajeńskie palmy wielkanocne były dość skromne, najczęściej składały się z kilku gałązek wierzbowych z tzw. kotkami, do których czasem dokładano gałązki bukszpanu i gałązki brzozowe. Popularnym było przyozdabianie palmy kwiatami z krepy i wstążkami. Uczestnicy naszych warsztatów wykonują współczesne wersje palemek. Podczas zajęć uczą się wykonywać prostsze wersje kwiatów z krepiny. 

Opłata za udział w zajęciach wynosi 30,00 zł od osoby. W zależności od umiejętności manualnych uczestników warsztaty mogą trwać od godziny do półtorej. 

Palmy

 

Palmy 2

 

  • Ceramiczne ozdoby Wielkanocne

Są to zajęcia dwuczęściowe. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy wykonują z gliny do wyboru: zawieszki w kształcie jajek i zwierzątek, proste figurki w kształcie baranków, zajączków i kur, talerzyki albo wianki zdobione motywami kwiatów i zwierzątek. Na tym etapie prace mogą zostać pokryte kolorowymi angobami. Po zajęciach prace zostają w muzeum, gdzie schną (od tygodnia do dwóch). Kiedy wyschną trafiają do pieca na pierwszy wypał.

Podczas drugiego spotkania uczestnicy warsztatów pokrywają szkliwami prace, które po zajęciach trafiają do pieca na drugi wypał. Po drugim wypale prace są gotowe do odebrania.
Oczywiście można pominąć drugą część warsztatów i odebrać prace nieszkliwione. Takie przedmioty można pokryć farbami (niemniej nie będą tak atrakcyjne jak przedmioty pokryte szkliwami.

Praca z gliną do czystych nie należy dlatego warto zabrać fartuchy. Koszt uczestniczenia w zajęciach wynosi 50,00 zł. Zajęcia (zarówno 1 jak i 2  część) trwają od godziny do dwóch. 

Ceramika wielkanoc 1

 

 

Ceramika wielkanoc 4

 

Ceramika wielkanoc 2