Boże Narodzenie na Krajnie

 Oferta na Boże Narodzenie

Na okres przypadający przed i po Bożymnarodzeniu opracowaliśmy specjalną ofertę edukacyjno-warsztatową dla szkół i przedszkoli. Składa się z lekcji edukacyjnej z prezentacją multimedialną oraz różnych warsztatów do wyboru. Można wybrać wyłącznie lekcję lub konkretne warsztaty, albo oba na raz. Zajęcia odbywają się w budynku muzeum, ale jesteśmy w stanie dojechać również do waszych placówek. W takiej sytuacji jeśli wasza placówka znajduje się poza terenem gminy Nakło nad Notecią należy doliczyć koszty dojazdu.

 

O lekcjach muzealnych:

  • Lekcja pt. "Bóg Się Rodzi - obrzędy związane z Wigilią i Bożym Narodzeniem" przybliża słuchaczom zwyczaje, obrzędy i tradycje bożonarodzeniowe na Krajnie. Czas trwania wykładu wynosi od 30 do 45 minut, w zależności od tego jaką ilością czasu Państwo dysponują. Opłata za uczestnictwo w lekcji wynosi 6,00 zł od dziecka.
Bożenarodzenie na Krajnie

 

  • Lekcja pt. "Kolędowanie" przybliża słuchaczom obrzęd kolędowania na Krajnie i w sąsiednich regionach. Towarzyszy jej prezentacja multimedialna. Czas trwania wykładu wynosi od 10 do 20 minut, w zależności od tego jaką ilością czasu Państwo dysponują. Lekcja łączona z warsztatami plastycznymi "Maski kolędnicze".

 

Kolędowanie

 

Warsztaty Bożonarodzeniowe do wyboru:

 

  • Ceramiczne ozdoby Bożonarodzeniowe

Są to zajęcia dwuczęściowe. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy wykonują z gliny do wyboru: zawieszki na choinkę wyciskane z foremek, albo odrysowywane od szablonu, kamieniczki do zawieszenia, albo latarenki na świeczki, talerzyki w kształcie choinki lub gwiazdora. Na tym etapie prace mogą zostać pokryte kolorowymi angobami. Po zajęciach prace zostają w muzeum, gdzie schną (od tygodnia do dwóch). Kiedy wyschną trafiają do pieca na pierwszy wypał.

Podczas drugiego spotkania uczestnicy warsztatów pokrywają szkliwami prace, które po zajęciach trafiają do pieca na drugi wypał. Po drugim wypale prace są gotowe do odebrania.
Oczywiście można pominąć drugą część warsztatów i odebrać prace nieszkliwione. Takie przedmioty można pokryć farbami (niemniej nie będą tak atrakcyjne jak przedmioty pokryte szkliwami.

Praca z gliną do czystych nie należy dlatego warto zabrać fartuchy. Koszt uczestniczenia w zajęciach wynosi 50,00 zł. Zajęcia (zarówno 1 jak i 2  część) trwają od godziny do dwóch. Warsztaty ceramiczne odbywają sie wyłącznie w muzeum.

Bożenarodzenie na Krajnie

 

Bożenarodzenie na Krajnie 2

Bożenarodzenie na Krajnie 3

 

Bożenarodzenie na Krajnie 5

 

Bożenarodzenie na Krajnie

 

Bożenarodzenie na Krajnie 9

 

  • Tradycyjne ozdoby choinkowe 

Warsztaty te, opracowane przez Krzysztofa Kamila Przygodę, stanowią część cyklu „Zabawki naszych przodków”, podczas których uczestnicy wykonują przedmioty inspirowane tymi, które tworzyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. W czasach, w których wszędzie dominują łatwo dostępne dekoracje choinkowe wykonywane z tworzyw sztucznych, nasz cykl warsztatów pokazuje i uczy, że można zastąpić gotowce samodzielnie wykonanymi dekoracjami i to przy wykorzystaniu naturalnych materiałów.

W ramach zajęć uczestnicy mają do wyboru kilka rodzajów dekoracji, a to kilka najbardziej popularnych: karuzela z Konikiem Nakielskim (proponujemy dla starszych klas), Konik Nakielski do zawieszenia albo ruchomy na biegunach, Marianna – laleczka w stroju Krajeńskim, aniołek – laleczka ze skrzydełkami, rajski ptak.

Zadanie polega na odrysowaniu kształtów od szablonów, wycięciu ich i klejeniu ze sobą. Poziom trudności dopasowujemy do wieku uczestników. Młodsze dzieci wykonują prostszy dekoracje, a starsze nieco trudniejsze.

Opłata za udział w zajęciach wynosi 15,00 zł od osoby. W zależności od umiejętności manualnych uczestników warsztaty mogą trwać od godziny do półtorej. Z warsztatami możemy dojechać do szkoły. Dojazd na terenie gminy Nakła jest bezpłatny.

Dekoracje na choinkę 2

 

Bożenarodzenie na Krajnie

 

Bożenarodzenie na Krajnie 11

 

Dekoracje na choinkę 1
  • Maski kolędnicze

Są to warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonują maski kolędnicze z tektury i krepiny. Wśród dostępnych wzorów mamy do wyboru maski: heroda/króla, śmierci, diabła, anioła, niedźwiedzia, konia, kozy, tura.

Wcześniej przed zajęciami wycinamy maski z tektury. Podczas zajęć uczestnicy dekorują maski na kilka sposobów: malują farbami, oklejają kolorowymi papierami oraz doklejają włosy z pasków krepiny.

Opłata za udział to 15,00 zł od osoby. Zajęcia trwają od godziny do półtorej. Z warsztatami możemy dojechać do szkoły. Dojazd na terenie gminy Nakła jest bezpłatny. W cenie warsztatów znajduje się lekcja z prezentacją multimedialną pt. "Kolędowanie".

Kolędowanie 3

 

Kolędowanie 2

 

Tur Kolędowanie